Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim

Zmiany w Budżecie Obywatelskim

piątek, 05 styczeń 2018 17:24
Dział: Wiadomości
Autor 

11 stycznia ruszy nabór wniosków w nowej edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem budżet ze zmianami. Najważniejsza – wyłączenie instytucji, które teraz będą mogły ubiegać się o środki na własne inicjatywy w odrębnym dziale.

 

Prezydent Radomia wprowadził zmiany w regulaminie, które mają ułatwić dostęp mieszkańcom miasta do środków budżetowych. - Wprowadziliśmy obszar instytucjonalny, w którym będzie można składać wnioski dotyczące szkół, pogotowia, czy jednostek kultury – wyjaśnia Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Zdaniem prezydenta, to najważniejsza zmiana. W obszarze instytucjonalnym do podziału będzie 600 tysięcy złotych. Tyle też może wynieść maksymalny koszt projektu. Natomiast na wdrożenie pomysłów w obszarze ogólnomiejskim miasto wyda 1 200 000 zł. W każdym z pięciu rejonów lokalnych na inicjatywy mieszkańców przeznaczone będzie po 600 tys. Maksymalna wartość jednego projektu może wynosić 400 tysięcy złotych. Prezydent zapewnia, że budżet będzie bardziej obywatelski niż dotychczas. - Osoby z zespołu opiniującego wnioski nie będą już mogły składać propozycji do budżetu obywatelskiego – podkreśla Radosław Witkowski. - To kolejny postulat mieszkańców, który uwzględniliśmy.

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z budżetu obywatelskiego rozpocznie się 11 stycznia i potrwa do 26 stycznia. Potem nastąpi weryfikacja projektów. Przy ich opracowywaniu mieszkańcy mogą liczyć na pomoc urzędników. Ostateczną listę projektów magistrat przedstawi do 4 maja. Potem rozpoczną się przygotowania do głosowania. - Głosowanie potrwa od 1 do 30 czerwca. To dobry czas na wybór projektów. Szkoły są teraz w osobnym obszarze i nie będzie zarzutów, że placówki wykorzystują zakończenie roku szkolnego do zbierania głosów - przekonuje Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.

Projekty będą mogły być realizowane przez 12 miesięcy od chwili rozpoczęcia. W przypadku skomplikowanych inwestycji czas na ich wykonanie wyniesie nawet do 24 miesięcy.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2019

  Na karcie do głosowania znajduje się rekordowa liczba 205 projektów zgłoszonych przez samych radomian. W obszarze ogólnomiejskim do podziału jest 1,2 mln złotych, natomiast w każdym z pięciu obszarów lokalnych oraz w obszarze instytucjonalnym, który jest w tym roku nowością zarezerwowano po 600 tys. złotych. Uprawnieni do głosowania są radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia. Głosujący mogą ocenić dowolną liczbę projektów ze wszystkich obszarów, przyznając punkty od 1 do 3.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Radom uczci wstąpienia Polski do UE

  Rozdawanie biało-czerwonych flag, konkursy i wspólne odśpiewanie „Ody do radości” - tak w Radomiu we wtorek 1 maja zostanie uczczone nie Święto Pracy, a 14 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej