Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Boże Ciało

czwartek, 04 czerwiec 2015 14:51
Dział: Wiadomości
Autor 

W kościele katolickim obchodzona jest dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W tradycji ludowej nazywana potocznie Bożym Ciałem. Tego dnia wierni biorą udział w uroczystych procesjch.

Centralne radomskie uroczystości Bożego Ciała rozpoczęła msza święta w radomskiej farze. Później procesja ulicami miasta ruszyła w kierunku katedry. Tradycynie zatrzymując się przy czterech polowych ołtarzach, gdzie czytane było pismo święte i głoszona krótka homilia. Pierwszy ołtarz wierni wznieśli na schodach do kościoła św. Trójcy.

- A oto dzisiaj druga wielka tajemnica naszej wiary jest nam poddawana pod rozwagę. Jest to tajemnica odwiecznego słowa, które staje się ciałem – mówił do wiernych kapłan głoszący homilię przy ołtarzu.

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim. Obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy i w sposób radosny i dziękczynny jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami.

- Po zakończeniu okresu wielkanocnego wychodzimy na ulicę, aby w uroczysty sposób podziękować za ustanowienie Najświętszego Sakramentu, za eucharystię, za mszę świętą – mówi ks. bp Henryk Tomasik.

Boże Ciało to także jedno z najstarszych świąt katolickich obchodzonych w Polsce. Po raz pierwszy uroczystość wprowadził w diecezji krakowskiej biskup Nankier w 1320 roku. Od tamtej pory udział wiernych w procesji, którzy symbolicznie podążają za Chrystusem ukrytym pod postacią hostii, jest świadectwem głębokiej wiary.

- Jest to wielkie wyznanie wiary w Chrystusa Eucharystycznego. Jest to wielkie dziękczynienie składane przez nas wierzących, za to że w piękny sposób zrealizował swoją zapowiedź – "Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" – mówi ks. bp Henryk Tomasik.

W czwartek procesje pojawiły się nie tylko na ulicach Radomia. Trasa jednej z nich, która wyruszyła z kościoła przy ulicy Starokrakowskiej, poprowadzona została przez Muzeum Wsi Radomskiej. Tam przygotowano dwa ołtarze o charakterze ludowym. W skansenie również uroczyście zakończono procesję.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Uroczystości Bożego Ciała w Radomiu

    Dziś w Kościele Katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. W całym kraju odbywają się procesje. Centralna procesja radomska wyruszyła z kościoła św. Jana Chrzciciela, czyli z Fary i przeszła do Katedry.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej