Dzisiaj jest: 26 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Warszawa wyłączona. Szansa dla biedniejszych regionów

piątek, 05 styczeń 2018 17:12
Dział: Wiadomości
Autor 

Od 1 stycznia Warszawa z 9-cioma przyległymi powiatami wyłączona została z województwa mazowieckiego. To tylko podział statystyczny, ale ma ułatwić pozyskiwanie środków unijnych dla biedniejszych regionów.

 

Podział statystyczny Mazowsza, który obowiązuje od 1 stycznia to efekt rozporządzenia Unii Europejskiej z 2016 roku. Zdaniem Wojciecha Skurkiewicza, posła PiS, to wyłączenie Warszawy dla województwa mazowieckiego na razie jeszcze nic nie oznacza, ale będzie bardzo ważne po roku 2020. – W roku 2018 rozpoczną się negocjacje budżetowe nowej perspektywy unijnej, po roku 2020, i bez wątpienia wyłączenie Warszawy pod względem statystycznym i 9-ciu okolicznych gmin jest kluczowe, żeby Mazowsze mogło ubiegać się o środki unijne w nowej perspektywie – mówi Wojciech Skurkiewicz.

W podziale statystycznym chodzi o Klasyfikację Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych. Dzięki temu podziałowi Mazowsze będzie mogło pozyskiwać więcej środków unijnych niż dotychczas. Skorzysta na tym także i Radom. - To jest bardzo dobra decyzja. Daje w tej nowej perspektywie unijnej, która rozpocznie się po 2020 roku, szansę naszemu miastu na pozyskiwanie dużych unijnych pieniędzy na infrastrukturę twardą związaną z budową dróg, szkół czy szpitali – uważa Radosław Witkowski, prezydent miasta.

Przy podziale środków unijnych jedna zasada jest prosta: biedniejsze regiony mogą liczyć na większe wsparcie. Tymczasem do tej pory Warszawa bardzo podnosiła mazowiecką średnią. W statystykach Mazowsze jest najbogatszym regionem w Polsce. Trudno w to uwierzyć patrząc np. na poziom zatrudnienia w Szydłowcu. Także Radom na tych statystykach tracił. - W tej perspektywie, 2014 – 2020, całe Mazowsze zostało uznane za region przejściowy czyli ten bogatszy. Dlatego pieniądze na twardą infrastrukturę są niemożliwe do pozyskania. Po roku 2020 w związku z nowym podziałem Radom będzie miał takie szanse. Po prostu będziemy mieli takie same szanse jak choćby te województwa, które znajdują się na wschodzie Polski – tłumaczy prezydent Radomia.

Zgodnie z nowym podziałem region warszawski stołeczny stworzyła Warszawa oraz 9 powiatów położonych wokół stolicy. Drugi region - mazowiecki regionalny - składa się z reszty powiatów województwa mazowieckiego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • Znamy kandydata PiS na prezydenta Radomia!

  Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości ogłoszono listę kandydatów na fotele prezydentów miast. W tym gronie znalazło się nazwisko Wojciecha Skurkiewicza, który wystartuje w wyborach w Radomiu.

 • Kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta Radomia ?

  Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – przedstawi swojego kandydata na prezydenta Radomia w nadchodzących wyborach samorządowych. PiS już wie kto to będzie, ale milczy na ten temat. Na giełdzie nazwisk prowadzi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

 • Radomski ZDZ otrzymał certyfikat MON

  Trzy szkoły z Radomia, Lipin i Białobrzegów prowadzące klasy mundurowe wezmą udział w II edycji pilotażowego programu „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. W czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz wręczył wymienionym szkołom certyfikaty MON.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej