Dzisiaj jest: 9 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wchodzą e-ZLA – nowe zwolnienia lekarskie

wtorek, 02 styczeń 2018 15:29
Dział: Wiadomości
Autor  Mateusz Owczarek

W roku 2018 Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje kilka zmian. Jedną z poważniejszych będą e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie.

 

Nowy system ma być wprowadzony od 1 lipca 2018 roku. Ma zastąpić tradycyjne zwolnienia lekarskie. Według ZUS-u, zmiany uproszczą pracę lekarzy. Medycy będą mieli dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców oraz członków jego rodziny.
Jak podkreśla Piotr Olewiński, rzecznik ZUS-u na Mazowszu, wprowadzenie projektu będzie niosło korzyści dla osób zatrudnionych: m.in. szybsze dostarczanie zwolnień do pracodawców. Pracownik, który uzyska zwolnienie lekarskie w systemie e-ZLA nie będzie objęty siedmiodniowym terminem na dostarczenie dokumentu. Informacje o wszystkich zwolnieniach będą dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • ZUS kontroluje zwolnienia

  W ubiegłym roku w ponad 100 przypadkach ZUS cofnął zasiłek chorobowy. W ponad 50 przypadkach podważył zasadność zwolnienia lekarskiego.

 • Coraz mniej czasu na rozliczenie z ZUS

  Do końca lutego osoby które pobierają wcześniejszą emeryturę oraz renciści i w ubiegłym roku dodatkowo dorabiały, maja czas na poinformowanie ZUS-u o dodatkowych przychodach. Nie dotyczy to „pełnoprawnych” emerytów.

 • Wnioski o obniżenie wieku emerytalnego. Podsumowanie ZUS

  Ponad 7 tysięcy wniosków o obniżenie wieku emerytalnego złożonych zostało w IV kwartale 2017 roku w radomskim oddziale ZUS. Większość to wnioski złożone przez kobiety.

 • Wszedł w życie niższy wiek emerytalny. Ok. 3,5 tys. wniosków

  Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można było składać od września. Z tej możliwości skorzystało wielu chętnych. Z terenu obsługiwanego przez radomski ZUS wpłynęło ok. 3,5 tysiąc wniosków.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej