Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

W Radomiu walczą ze smogiem

czwartek, 28 grudzień 2017 14:46
Dział: Wiadomości
Autor 

360 pieców węglowych zostało zlikwidowanych w tym roku w Radomiu dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta. Na ten cel władze Radomia przeznaczyły półtora miliona złotych.

 

Czarny dym wydobywający się z kominów radomskich kamienic nie jest rzadkością. Radomianie dalej palą w piecach tym, czym nie powinni. - Palimy najgorszym odpadem z kopalni, czyli mułami węglowymi, które nie są przystosowane do spalania w piecach domowych. Stąd mamy smog – mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Smog nie jest problem tylko Radomia. Taka sytuacja występuje w każdym, większym mieście w kraju. - Dzisiaj zwracamy większą uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy. Kwestia czystości powietrza jest dla nas bardzo ważna. Jest to związane przede wszystkim z systemem grzewczym w naszych domach. Palimy węglem i przez to, zwłaszcza w godzinach wieczornych, między 18.00 a 20.00 jest to najbardziej odczuwalne – mówi
Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Wymiana pieców węglowych jest jednym z elementów walki ze smogiem. Ta wymiana w Radomiu była realizowana w tym roku dzięki pieniądzom z budżetu miasta. Na ten cel przeznaczono 1,5 miliona złotych. - W tym roku udało się zlikwidować 360 pieców. Wykorzystaliśmy praktycznie całą kwotę, jaka była na ten cel zapisana w budżecie – dodaje Grażyna Krugły.
Do magistratu wpłynęło w tym roku 500 wniosków na wymianę pieców. Wnioski, które z braku środków nie były realizowane teraz, mają być zrealizowane w pierwszej kolejności w roku 2018. Od roku 2014 kiedy w Radomiu rozpoczęto wymianę pieców węglowych, zlikwidowano w mieście blisko 1000 palenisk. Ale potrzeby są znacznie większe. - Tak naprawdę po tych trzech latach mamy zlikwidowane około tysiąca pieców. Ale tych, które powinniśmy jeszcze zlikwidować mamy ponad trzy tysiące – mówi Grażyna Krugły.
Od listopada tego roku na Mazowszu obowiązuje uchwała antysmogowa, która ma jeden cel: poprawić jakość powietrza. Według tej uchwały, od lipca przyszłego roku nie będzie można spalać między innymi w piecach i kominkach mułów węglowych, węgla brunatnego i węgla kamiennego w postaci sypkiej.
W przyszłorocznym budżecie Radomia na wymianę pieców węglowych, zapisano 500 tysięcy złotych.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nowoczesna chce walczyć ze smogiem

  Radomska Nowoczesna apeluje do prezydenta Radomia o zakup oczyszczaczy powietrza do radomskich przedszkoli. Zdaniem przedstawicieli tej partii, oczyszczacze chroniłyby przed smogiem.

 • Fatalne powietrze w Radomiu

  Najgorzej było w weekend, ale i w poniedziałek jakość powietrza w Radomiu była daleka od dobrej. Jest fatalnie, a to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie – mówią lekarze.

 • Wójt Przytyka: walka ze smogiem łatwa nie będzie

  Konsultacje z samorządowcami na temat uchwały antysmogowej odbyły się w Radomiu. Władze Mazowsza chcą wprowadzić ograniczenia, które poprawią jakość powietrza.

 • Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem . Szykują uchwałę

  Niektóre piece trzeba będzie zlikwidować, wprowadzony zostanie też zakaz spalania określonych paliw. Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem. Szykują stosowną uchwałę. Teraz prowadzą konsultacje społeczne w tej sprawie. Wypowiedzieć się może każdy chętny.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej