Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Protest przeciwko S12

piątek, 22 grudzień 2017 16:04
Dział: Wiadomości
Autor 

Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 

W połowie grudnia rozpoczęły się konsultacje dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S12 na odcinku Radom - Puławy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce w ten sposób poznać opinie mieszkańców terenów, przez które droga miałaby przebiegać. - W każdej gminie będą po trzy spotkania. Robimy to po to, żeby zebrać opinie mieszkańców, opinie osób, które są w terenie i znają te wszystkie szczegóły związane z ich okolicą – mówi Paweł Jaskowski, naczelnik Wydziału Dokumentacji oddziału Warszawa GDDKiA.
Wydział Dokumentacji GDDKiA przygotował trzy wstępne – z naciskiem na słowo „wstępne” - warianty przebiegu drogi ekspresowej S12. Radomski magistrat chce, żeby „ekspresówka” przebiegała jak najbliżej miasta. - Przewrotnie powiem, że w niektórych miejscach chcemy, żeby droga przebiegała blisko Radomia, a w innych chcemy, żeby przebiegała trochę dalej. Pozwoliłoby to na uaktywnienie terenów położonych między granicami miasta a trasą S12. Każda budowa drogi daje możliwości szukania również nowych terenów inwestycyjnych i nowych terenów zabudowy – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Z trzech proponowanych wariantów przez GDDKiA najwięcej zastrzeżeń ze strony mieszkańców gmin Kowala, Skaryszew i Sołtykowa wzbudza wariant „niebieski”. W Sołtykowie mieszkańcy wsi zorganizowali protest. - Ten proponowany jest dla nas nie do przyjęcia. Dzieli gminę Kowala na pół. Mamy już obwodnicę i podzieli nas trasa S12 – mówi Barbara Kołodziejczyk, radna gminy Kowala.
Według mieszkańców Sołtykowa przebieg trasy S12 w wariancie „niebieskim”, czyli położonym blisko Radomia doprowadzi do wyburzenia kilkuset domów. - Przez Hutę Mazowszańską wariant niebieski także przebiega. Dzieli ją na pół. W tym momencie mam 10 domów do wyburzenia. Mieszkańcy na to się nie zgadzają. Ludzie dostali pozwolenia na budowę. Zainwestowali duże pieniądze – dodaje
Barbara Kołodziejczyk.
Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtykowa chcą, aby trasa S12 powstała w oparciu o wariant z 2009 roku, który przygotowali włodarze Kowali, Skaryszewa i Gozdu. Według tego wariantu, trasa S12 okalałaby od południa gminy Kowala i Skaryszew. Ten wariant - jak mówią mieszkańcy – jest najmniej inwazyjny dla istniejącej infrastruktury. - Jest okres świąteczny, ale są sprawy ważne i ważniejsze. Napisaliśmy pismo, w którym protestujemy przeciwko tej budowie. Złożę go do prezydenta Radomia, do burmistrza Skaryszewa, do Warszawy - do GDDKiA i do posłów ziemi radomskiej żeby wiedzieli, że głosowaliśmy na nich – mówi
Barbara Czyż, sołtys Sołtykowa.
Prace nad studium będą jeszcze trwały jakiś czas. Wniosek o decyzję środowiskową generalna dyrekcja planuje złożyć pod koniec 2018 roku. Dopiero po uzyskaniu tej decyzji będą mogły rozpocząć się prace projektowe. Sama budowa mogłaby się rozpocząć dopiero za kilka lat.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 • Przebudowa alei Wojska Polskiego niezagrożona?

  „PiS niepotrzebnie straszy mieszkańców. Przetarg na przebudowę alei Wojska Polskiego jest niezagrożony” - tak wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak komentuje „rewelacje” przedstawicieli radomskiego Prawa i Sprawiedliwości, że miasto mimo podpisania umowy na dofinansowanie, nie jest gotowe na ogłoszenie przetargu na przebudowę alei Wojska Polskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej