Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Rada nie przyjęła budżetu. Polityczny problem?

wtorek, 19 grudzień 2017 16:58
Dział: Wiadomości
Autor 

W poniedziałek Rada Miejska nie przyjęła budżetu Radomia na 2018 rok. To pierwsza tego typu sytuacja od 1990 roku. Radni na uchwalenie budżetu mają czas do końca stycznia przyszłego roku.

 

Dla Radosława Witkowskiego miał być to trzeci w historii jego prezydentury autorski budżet miasta. Prezydent promował ten budżet jako budżet zmian. - To budżet zrównoważony. Są w nim duże inwestycje czyli budowa trasy N-S, kamienicy Deskurów, rewitalizacja Ratusza, budowa nowej hali sportowej, dwóch parków na Michałowie i Obozisku – mówi
Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Projekt przyszłorocznego budżetu zakładał dochody w wysokości ponad miliarda 137 milionów złotych. Wydatki natomiast na poziomie miliarda 190 milionów. Planowany deficyt to ponad 54 miliony złotych. - Jest także sporo małych inwestycji. Mówię o Radomskim Programie Drogowym. W tym budżecie zapisałem konkretne pieniądze na program senioralny – dodaje prezydent Radosław Witkowski.
Projekt w poniedziałek przedstawiony został podczas sesji. Po wystąpieniach radnych prezydent Radosław Witkowski wiedział jedno: tego projektu nie poprze Klub Radnych PiS. - To budżet wyborczy. Każdemu coś miłego – mówi Marek Szary, przewodniczący Klubu Radnych PiS.
Jakub Kowalski z PiS działania prezydenta Radomia ocenia jako politykę propagandy, bajeru i PR. - Za jedno ten budżet mogę pochwalić. Za wzrost inwestycji. Ale nie ma się co dziwić. Jest rok wyborczy i każdy prezydent dokręca inwestycje żeby były one widoczne dla wyborców – mówi Jakub Kowalski, radny PiS.
Przed głosowaniem uchwały budżetowej radni przyjęli wieloletnią prognozę finansową miasta. Zagłosowało za nią 14 radnych, 13 było przeciw. Prezydent mógł spodziewać się – i spodziewał się, że ten jeden głos przeważy i uda się także przyjąć uchwałę budżetową.
Ale tuż przed głosowaniem budżetu poprawkę do niego zgłosił Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej i radny PiS. Poprawka dotyczyła 900 tysięcy złotych na dofinansowanie produkcji filmu „Klecha”, opowiadającego historię księdza Romana Kotlarza. Prezydent mówił, że dofinansowanie jest możliwe, ale najpierw oczekuje od producentów filmu informacji o jego finansowaniu i wpływu na promocję miasta. - Do współproducentów filmu skierowałem pisma. Proszę o w nich między innymi o wskazanie współfinansujących ten projekt i jak będzie w tym filmie przedstawiony Radom – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Radni PiS nie dali się przekonać i poprawki nie wycofali. Przyjęto ją stosunkiem głosów 15:12. Podczas głosowania nad budżetem okazało się, że 213 radnych było za, trzynastu przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Wstrzymał się Jan Pszczoła z SLD i jak tłumaczył – powodem były właśnie pieniądze na film Klecha. - Moim zdaniem są to pieniądze stracone. Wolałbym żeby za te pieniądze wybudowano przedszkole czy żłobek. Tak samo nie będę głosował za pieniędzmi dla lotniska – mówi Jan Pszczoła, radny SLD.
Wynik głosowania na ostatnie sesji jeszcze niczego nie przesądza. Radni mają czas na przyjęcie budżetu do końca stycznia przyszłego roku. Do momentu kolejnego głosowania obowiązuje projekt budżetu przygotowany przez prezydenta. Jeżeli radni po raz drugi nie uchwalą budżetu miasta wtedy Regionalna Izba Obrachunkowa do końca lutego przygotuje budżet zastępczy z uwzględnieniem wydatków na zadania własne gminy i zadania zlecone.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej