Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Sanepid: przyczyną zbiorowego zatrucia była salmonella

czwartek, 14 grudzień 2017 16:20
Dział: Wiadomości
Autor 
Bakterię stwierdzono w wyrobach cukierniczych Piekarni Rzemieślniczej „Rustykalna”. Na razie nie wiadomo skąd bakteria salmonelli wzięła się ciastkach.

 

Jak powiedziała nam w rozmowie telefonicznej Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu, do zbiorowego zatrucia doszło po spożyciu tiramisu i popularnych krówek. - Niestety jest potwierdzenie, że to zatrucie bakterią salmonelli – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor Sanepidu w Radomiu.
Pracownicy Inspekcji Sanitarnej ustalili, że narażonych na zatrucie było ponad 90 osób. Objawy zatrucia stwierdzono u 70 osób. 14 osób zostało hospitalizowanych w tym 6 dzieci w wieku do 14 lat. Stan zdrowia chorych poprawia się. Troje dzieci już opuściło szpital. Radomski Sanepid przeprowadził kontrolę w głównym zakładzie piekarni oraz w czterech z piętnastu jej punktów handlowych w Radomiu i powiecie radomskim. Wewnętrzną kontrolę przeprowadziła także piekarnia. Po tej kontroli właściciele piekarni podjęli decyzję o zamknięciu wszystkich swoich punktów handlowych. - Stwierdziliśmy, że dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa naszych klientów będzie lepiej jak zamkniemy nasze sklepy i przeprowadzimy w nich czynności wskazane przez Sanepid – mówi Piotr Stachurski, manager Piekarni Rzemieślniczej „Rustykalna” w Radomiu.
Sanepid pobrał do badań próbki podejrzanych wyrobów cukierniczych, surowców i wody używanych do ich wyrobu. Badaniom zostali poddani także pracownicy piekarni. Wyniki badań pracowników mają być znane najprawdopodobniej w sobotę. - Jeżeli będziemy mieć wyniki badań personelu, to wtedy nasi pracownicy ponownie udadzą się do piekarni, przeprowadzą kolejną kontrolę i zostaną przeprowadzone badania czystościowe. Jeżeli wyniki tych badań będą prawidłowe, to właściciele będą mogli się ubiegać o odblokowanie zakładu i powrót produkcji – dodaje Lucyna Wiśniewska.
Właściciele piekarni – jak zapewniają - ściśle współpracą z Sanepidem. Stosują się do jego zaleceń, a także udzielają informacji osobom bezpośrednio zainteresowanym zatruciem. Na razie nie wiadomo skąd salmonella znalazła się w tiramisu i krówkach.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zbiorowe zatrucie w Radomiu. Sanepid ustala przyczyny
  Do zatrucia doszło w ubiegłym tygodniu. Hospitalizowano 14 osób. Sprawę bada radomski Sanepid. .
 • Grzyby w lesie i na wystawie. Jest urodzaj!

  To wręcz nieprawdopodobne, że w lasach jest tyle grzybów – mówi dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Grzybów w lasach moc. Ważne, żeby zbierać je umiejętnie. Dziś w radomskiej stacji Sanepidu otwarto wystawę „Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia”.

 • Zatrucie na pielgrzymce. Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód prowadzi dochodzenie w sprawie grupowego zatrucia się pielgrzymów podczas tegorocznej pieszej pielgrzymki radomskiej na Jasną Górę. Doniesienie do prokuratury złożył jeden z pątników.

 • Zakaz kąpieli na Borkach

  Niedobra informacja dla amatorów kąpieli. Woda w zalewie na Borkach nie nadaje się do kąpieli. Jeśli ktoś zakaz zbagatelizuje to możliwe, że będzie borykał się z problemami skórnymi lub żołądkowymi.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej