Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Strażak-bohater z Kazanowa

czwartek, 14 grudzień 2017 16:12
Dział: Wiadomości
Autor 
Strażak z Kazanowa Michał Kupidura otrzymał od Marszałka Województwa Mazowieckiego tytuł Strażaka Miesiąca. To kolejne wyróżnienie dla wspomnianej jednostki ochotniczej straży pożarnej.

 

Michał Kupidura otrzymał wyróżnienie nie za typową akcję pożarniczą. Tym razem ratował ludzi poszkodowanych w wypadku samochodowym.
- Wracałem z Kozienic i zauważyłem wypadek. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Udzieliłem pomocy trzem rannym – mówi Michał Kupidura, dowódca OSP w Kazanowie.
Była to pomoc w czasie poza służbą. Bo być strażakiem to życiowa postawa, a nie praca w określonych godzinach. W jednostce OSP w Kazanowie to nie pierwsza taka nagroda.
- Wcześniej mieliśmy w naszych szeregach Strażaka Roku i Strażaka Miesiąca – przypomina Tadeusz Zych, prezes OSP Kazanów.
Michał Kupidura z zawodu jest leśnikiem. Ale zawsze marzył o służbie w straży pożarnej.
- Służba w straży to moja pasja. Namówił mnie do niej dziadek – mówi Michał Kupidura.
Jednostka w Kazanowie składa się z 80 ochotników. Młodzież chętnie zapisuje się do straży pożarnej, ale wyszkolenie strażaka to trudne zadanie.
- Młodzież garnie się do służby. Ale trudno im pogodzić szkolenia z innymi obowiązkami – tłumaczy Adam Dąbrowski, komendant gminny OSP w Kazanowie.
Tym cenniejsi są tacy strażacy, jak Michał Kupidura. Pełni on rolę dowódcy. Codzienną postawą zasłużył sobie na szacunek starszych kolegów.
- Michał jest aktywny, zaangażowany – podkreśla Adam Dąbrowski.
- To osoba, która w przyszłości może nas zastąpić na stanowiskach kierowniczych – dodaje Tadeusz Zych.
Jednostka OSP w Kazanowie za rok będzie świętować ważny jubileusz, czyli 100 –lecie działalności.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Powiaty dostaną pieniądze na systemy alarmowania

  Ponad 0,5 miliona złotych unijnego dofinansowania dostaną powiaty przysuski i zwoleński na systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. To m.in. te powiaty ucierpiały w trakcie ostatnich zdarzeń pogodowych.

   

   

  Ponad 0,5 miliona złotych unijnego dofinansowania dostaną powiaty przysuski i zwoleński na systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. To m.in. te powiaty ucierpiały w trakcie ostatnich zdarzeń pogodowych.

  Trąby powietrzne, silne wichury, ulewy i występujące po nich powodzie już niemal każdego roku nawiedzają także region radomski. Z takimi problemami borykają się m.in. powiaty przysuski czy zwoleński. Teraz przy wsparciu unijnych środków powstaną u nich systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach katastrofalnych. - Informacje będą płynęły z powiatu zwoleńskiego na poszczególne gminy. Mam też nadzieję, że ten system będzie współpracował z systemem wojewody i te komunikaty które przesyła biuro wojewody będą przekazywane bezpośrednio do gmin. Są to syreny alarmowe, ale będzie można też podawać komunikaty o zagrożeniach - mówi Waldemar Urbański, starosta powiatu zwoleńskiego.

  Wartość inwestycji w Zwoleniu to 260 tysięcy złotych. W tym 200 tysięcy to wsparcie unijne. W Przysusze system będzie kosztował 370 tysięcy. 250 tysięcy da Unia. To szerszej skali niewielkie pieniądze, ale dla tych powiatów bardzo ważne. - Informacja o nadchodzącym niebezpieczeństwie to jest coś bezcennego w sytuacji kiedy rzeczywiście idzie jakaś olbrzymia zawierucha – mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu woj. mazowieckiego.

  Pierwsze działania zmierzające do zakupu systemu i jego zainstalowania zaczną się jeszcze w tym roku, ale sam system zacznie pracę za kilka miesięcy. Trzeba go między innymi spiąć z systemem ostrzegania wojewody, a także przygotować pracowników wydziałów zarządzania kryzysowego do jego obsługi. W gminach informacje o zbliżających się zagrożeniach otrzymywać będą za pośrednictwem systemu m.in. ochotnicze straże pożarne i one będą te informacje przekazywały dalej.

   

   

 • Marszałek: „kocham Radom”. Ale cięcia w szpitalu będą

  Marszałek Mazowsza Adam Struzik twierdzi, że restrukturyzacja w szpitalu na Józefowie jest konieczna. Adam Struzik zapewnia, że kocha Radom i ziemię radomską.

 • Co ze szpitalem na Józefowie?

  Prezydent Radomia chce rozmawiać o problemach szpitala na Józefowie z Urzędem Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego. W przyszłym tygodniu na zaproszenie prezydenta do Radomia przyjedzie marszałek Elżbieta Lanc, która w zarządzie Mazowsza odpowiada między innymi za Departament Zdrowia.

 • Inwestycje w regionie. Marszałek przedstawia

  80 milionów złotych przeznaczono w tegorocznym budżecie Mazowsza na inwestycje w subregionie radomskim. Dziś Adam Struzik, marszałek Mazowsza informował o planach inwestycyjnych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej