Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Zbiorowe zatrucie w Radomiu. Sanepid ustala przyczyny

środa, 13 grudzień 2017 16:11
Dział: Wiadomości
Autor 
Do zatrucia doszło w ubiegłym tygodniu. Hospitalizowano 14 osób. Sprawę bada radomski Sanepid. .

 

Radomski Sanepid ustalił, że zbiorowe zatrucie pokarmowe nastąpiło w wyniku spożycia wyrobów cukierniczych Piekarni Rzemieślniczej „Rustykalna”. - W czasie dochodzenia epidemiologicznego pracownicy inspekcji sanitarnej ustalili, że osób narażonych na zatrucie jest 91. Objawy zatrucia stwierdzono u 70 osób. 14 osób jest hospitalizowanych, w tym 6 dzieci w wieku do 14 lat – mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik radomskiego Sanepidu.
Do szpitala na Józefowie z objawami zatrucia pokarmowego trafiło 3 dzieci. - Dzieci skarżyły się na bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Miały wysoką gorączkę i były odwodnione. Trafiły na oddział pediatryczny. Wykonano im szczegółowe badania i rozpoczęto leczenie. Skuteczne, bo przedwczoraj opuściły szpital. Ich stan zdrowia jest dobry – mówi
Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Radomski Sanepid przeprowadził kontrolę w głównej siedzibie piekarni, oraz we wszystkich jej punktach handlowych w Radomiu i powiecie radomskim. - Po przeprowadzonych kontrolach Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o zawieszeniu działalności produkcyjnej do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań ze względu na nieprawidłowości dotyczące stanu sanitarno-technicznego i higienicznego zakładu – dodaje Małgorzata Gregorczyk.
Piekarnia otrzymała także nakaz zamknięcia wszystkich swoich punktów handlowych. Jak poinformował nas telefonicznie manager firmy Piotr Stachurski, piekarnia ściśle współpracuje z Sanepidem, stosuje się do jego zaleceń, przeprowadziła wewnętrzną kontrolę, a także udziela informacji osobom bezpośrednio zainteresowanym zatruciem. Na razie nie wiadomo co spowodowało zbiorowe zatrucie. Wyniki badań próbek podejrzanych wyrobów cukierniczych, surowców i wody używanych do ich wyrobu mają być znane w tym tygodniu.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Sanepid: przyczyną zbiorowego zatrucia była salmonella
  Bakterię stwierdzono w wyrobach cukierniczych Piekarni Rzemieślniczej „Rustykalna”. Na razie nie wiadomo skąd bakteria salmonelli wzięła się ciastkach.
 • Grzyby w lesie i na wystawie. Jest urodzaj!

  To wręcz nieprawdopodobne, że w lasach jest tyle grzybów – mówi dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Grzybów w lasach moc. Ważne, żeby zbierać je umiejętnie. Dziś w radomskiej stacji Sanepidu otwarto wystawę „Poznaj grzyby, unikniesz zatrucia”.

 • Zatrucie na pielgrzymce. Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód prowadzi dochodzenie w sprawie grupowego zatrucia się pielgrzymów podczas tegorocznej pieszej pielgrzymki radomskiej na Jasną Górę. Doniesienie do prokuratury złożył jeden z pątników.

 • Zakaz kąpieli na Borkach

  Niedobra informacja dla amatorów kąpieli. Woda w zalewie na Borkach nie nadaje się do kąpieli. Jeśli ktoś zakaz zbagatelizuje to możliwe, że będzie borykał się z problemami skórnymi lub żołądkowymi.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej