Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Konsultują przebieg trasy S12

wtorek, 12 grudzień 2017 16:44
Dział: Wiadomości
Autor 
Rozpoczęły się konsultacje dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S12 od Radomia do Puław. Firma, która ma opracować pierwsze dokumenty bierze pod uwagę trzy warianty trasy. Zdaniem władz miasta, dla Radomia najkorzystniejszy byłby ten przebiegający najbliżej nas.

Krajowa 12-tka to jedna z ważniejszych dróg w kraju. Zatłoczona, wąska, niebezpieczna. Pełno na niej tirów, jadących ze wschodu na zachód i z powrotem. Dlatego samorządy z centralnej Polski położone wzdłuż tej trasy, na czele z Radomiem, od dawna zabiegają o powstanie drogi ekspresowej S12. Widzą w niej szanse na rozwój.

Trzy miesiące temu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim podpisane zostały umowy na opracowanie Studium Techniczno - Ekonomiczno - Środowiskowego dla odcinka od Puław do Radomia. Teraz zaczęły się konsultacje w tej sprawie. - Pokazujemy wstępne przebiegi trzech wariantów które opracowujemy na potrzeby aktualnej dokumentacji przygotowawczej. Wychodzimy do społeczeństwa po to, żeby można było się zapoznać z tym, jakie warianty są planowane – mówi Paweł Jaskowski, naczelnik wydziału dokumentacji GDDKiA o. Warszawa

To pierwsze spotkanie z planowanych trzech, jakie odbędą się w każdej gminie, przez którą będzie przebiegała ekspresówka. Inwestor chce poznać opinie mieszkańców. Wiadomo, że ekspresówka będzie dwujezdniowa, i że tym samym pójdzie nowym śladem, bo w starym się nie zmieści. I że na razie brane są pod uwagę trzy warianty przebiegu drogi. - W tym etapie, w tej pierwszej turze jeszcze możemy zmienić przebiegi, jeszcze możemy je skorygować, więc wszystkie uwagi, wszystkie opinie są bardzo mile widziane – mówi Paweł Jaskowski.

Radom chciałby, żeby trasa S12 przebiegała blisko, ale nie za blisko. A właściwie: i tak, i tak. - W niektórych miejscach chcielibyśmy, żeby przebiegała blisko, w innych trochę dalej, żeby zostały uaktywnione pewne tereny położone między aglomeracją a planowaną trasą. Każda budowa drogi daje możliwość powstania nowych terenów inwestycyjnych, nowych terenów zabudowy – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Dlatego miasto życzliwie patrzy na wariant niebieski. Swoje uwagi władze przekazały firmie, która przygotowuje dokumenty. - Zabiegamy też o to, żeby była bardzo dobrze skomunikowana, żeby dostęp do S12 był jak najlepszy i żeby powstały węzły, które pozwolą na to dobre skomunikowanie – mówi Konrad Frysztak.

Wstępne prace nad studium będą jeszcze trochę trwały. Wniosek o decyzję środowiskową Generalna Dyrekcja ce złożyć pod koniec 2018 roku. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej będą mogły zacząć się dopiero prace projektowe. Do samej budowy upłynie zatem jeszcze kilka lat.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • L. Ruszczyk: „Nie będzie budowy drogi ekspresowej S12”

  Budowa drogi wypadła z programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Taką informację otrzymał z Ministrostwa Infrastruktury i Budownictwa Leszek Ruszczyk, radomski poseł PO.

 • Co z S12? Stowarzyszenie się niepokoi

  Stowarzyszenie na rzecz budowy drogi ekspresowej S12 upomina się u ministra o realizację tej inwestycji. Do tej pory nie rozpoczęły się prace nad koncepcją przebiegu drogi.

 • Prezydent Radomia upomina się o drogę S12

  Stowarzyszenie na rzecz budowy drogi S12, którego prezesem jest prezydent Radomia, zaniepokojone jest tym, że do tej pory nie rozpoczęły się prace nad koncepcją przebiegu ekspresówki.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej