Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

W WSH piszą listy w obronie praw człowieka

sobota, 09 grudzień 2017 14:37
Dział: Wiadomości
Autor 

W Wyższej Szkole Handlowej rozpoczął się finał tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Każdy może napisać list w obronie praw człowieka do rządów krajów, w których te prawa są łamane. Akcja odbywa się pod patronatem Amnesty International. Będzie trwała przez całą noc. Zakończy się w niedzielę.

 

To tylko listy. I aż listy. Bo gdy tych listów jest dużo, potrafią wywierać realny wpływ. - Przykładem może być dziennikarz z Uzbekistanu, Muhammad Bekzhanow, który po 17 latach spędzonych w więzieniu został uwolniony, między innymi pod wpływem listów, które przyszły do władz Uzbekistanu – mówi Piotr Chojnacki z Wyższej Szkoły Handlowej. To właśnie ta uczelnia po raz kolejny zorganizowała u nas akcję pisania listów. Akcja odbywa się pod patronatem Amnesty International. I trwa już od trzech tygodni. Wcześniej listy pisali uczniowie w radomskich szkołach. - Staramy się zaangażować młodych, żeby zobaczyli, że aktywność i siła jaką posiadają te listy ma realny wpływ na losy bohaterów tegorocznej akcji – mówi Piotr Chojnacki.

Bohaterów, w obronie których można pisać listy, każdego roku wybiera Amnesty International. W tym roku to osoby i organizacje m.in. z Bangladeszu,
Egiptu, Izraela, Madagaskaru, Jamajki, Hondurasu, Finlandii, czy z Chin. - Jest wśród nich między innymi prawniczka z Chin Ni Yulan. Zangażowała się w pomoc lokatorom, którzy zostali wysiedleni ze swoich domów podczas realizacji dużych projektów budowlanych. Za to zaangażowanie władze Chin wielokrotnie ją prześladowały, aresztowały, a także eksmitowały z jej własnego mieszkania – opowiada Piotr Chojnacki.

Teraz trwa finał akcji: maraton pisania listów. Zaczął się dziś, w sobotę, będzie trwał przez całą noc i zakończy się w niedzielę. W tym czasie do siedziby uczelni, przy ulicy Traugutta, może przyjść każdy. Bo każdy głos się liczy – przekonują ci, którzy już swoje listy napisali. - Większa liczba tych listów może pomóc tym osobom, dlatego też postanowiliśmy napisać list – mówi jeden ze studentów WSH. - Wzięliśmy w tym udział, bo jeśli jest szansa, żeby komuś pomóc to chętnie to zrobimy. I uważamy że to jest niesprawiedliwe i chcielibyśmy, żeby jednak było inaczej – dodaje jego koleżanka.

Listy napisane w Radomiu przekazane zostaną do Warszawskiej Centrali Amnesty International i stamtąd będą rozesłane do poszczególnych krajów.
W ubiegłym roku w Radomiu napisano ponad 5 tysięcy listów w obronie osób, których prawa są łamane.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • O skutecznej resocjalizacji

  Co zrobić, aby resocjalizacja była skuteczna? - zastanawiali się uczestnicy konferencji naukowej w radomskim Areszcie Śledczym. Udział w debacie wzięli przedstawiciele służby więziennej, policjanci i naukowcy z Wyższej Szkoły Handlowej.

 • Biegnący Patriota wrócił do Radomia

  Do Radomia wrócił starszy szeregowy Łukasz Pochylski – Biegnący Patriota, który jako pierwszy żołnierz w historii Polski chce zdobyć Kryształową Koronę Maratonów Świata. Dwa maratony już zaliczył: na Antarktydzie i w Chile.

 • Pobiegnie, żeby uczcić 100-lecie Odzyskania Niepodległości

  Łukasz Pochylski, żołnierz z Radomia chce zdobyć Kryształową Koronę Maratonów Świata. Ten cel radomianin postawił sobie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej