Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor

Podpisali umowę na dofinansowanie remontu kamienicy

sobota, 09 grudzień 2017 14:41
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 23 mln złotych otrzyma Radom na rewitalizację kamienicy Deskurów. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych i budżetu państwa. Umowę na dofinansowanie podpisali prezydent Radomia i wicemarszałek Mazowsza.

 

 

Na kwotę ponad 23 milionów złotych składa się między innymi 19,5 miliona unijnego dofinansowania, przyznanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa. Umowę na dofinansowanie podpisali Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego i Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Gratuluję panu prezydentowi i panom wiceprezydentom dobrze napisanego wniosku. Ten wiosek w tym działaniu w ramach RPO WM 2014-2020 uzyskał bardzo wysokie oceny. Było to trzecie miejsce – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Jak mówi prezydent Radosław Witkowski, zabiegi o to dofinansowanie trwały kilka miesięcy. - Dziś jest taki dobry moment żeby podziękować. Tak po ludzku podziękować. To wielka sprawa i wielka chwila dla naszego miasta. 23 miliony złotych to niebagatelne pieniądze pozyskane ze środków unijnych, biorąc pod uwagę jak dziś trudno jest nam pozyskiwać fundusze w tej perspektywie 2014-2020 – mówi Radosław Witkowski.

Tymczasem prace rewitalizacyjne kamienicy Deskurów – jak zapewnia magistrat – przebiegają zgodnie z harmonogramem. Trwa wzmacnianie fundamentów budynku. - Musieliśmy zmienić trochę technologię. To technologia podbijania fundamentów poprzez zastosowanie kilkumetrowych pali betonowo-żwirowych. Są one wstrzykiwane wokół fundamentu – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Zastosowanie takiego rozwiązania okazało się konieczne po odsłonięciu fundamentów kamienicy. - Na etapie dokumentacji nie byliśmy w stanie przesądzić, że ta kamienica ma taki, a nie inny kształt pod ziemią. Okazało się, że budynki były połączone ze sobą tylko nad ziemią. Pod ziemią tych fundamentów nie było albo te fundamenty były oddalone od siebie o kilkadziesiąt centymetrów – tłumaczy wiceprezydent Konrad Frysztak.

W kilku częściach kamienicy zostały wylane także płyty stropowe pomiędzy parterem a pierwszym piętrem. Za remont kamienicy Deskurów odpowiada firma Betonox Construction. - Mam nadzieję, że ten termin, który jest zapisany, czyli druga połowa roku, przełom sierpnia i września, to czas kiedy będziemy mogli w większym gronie spotkać się przy odnowionej kamienicy Deskurów – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Po remoncie w kamienicy Deskurów ma się mieścić między innymi Instytut Miejski.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kamienice Gąski i Esterki doczekają się remontu

  Kamienice Gąski i Esterki stojące na radomskim Rynku, pozostaną w zasobach Muzeum im. Jacka Malczewskiego i zostaną wyremontowane. Takie zapewnienie złożył przebywający w Radomiu marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej