Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

piątek, 08 grudzień 2017 16:29
Dział: Wiadomości
Autor 

W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

 

Krzysztof Hałabuz jest lekarzem rezydentem, także przewodniczącym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Rezydentów w szpitalu na Józefowie. Jest też jednym z medyków, którzy w tej lecznicy wypowiedzieli klauzulę opt-out. - Nasza akcja nie ma na celu utrudniania pracy oddziałów. Wręcz przeciwnie. Chcemy pokazać problem niedoboru lekarzy w naszym kraju – mówi.

W całym kraju lekarze wypowiadają klauzule opt-out. To ciąg dalszy protestu głodowego rezydentów z października tego roku. Ponieważ wówczas lekarze nie wywalczyli większych nakładów na służbę zdrowia, a to - jak mówi Krzysztof Hałabuz – główny postulat, teraz wypowiadają klauzule opt-out, które pozwalają na to, żeby w tygodniu pracować powyżej 48 godzin. - Przez ostatni rok miałem średnio dziewięć dyżurów miesięcznie. Po wypowiedzeniu klauzuli będę miał dwa. Zamiast 350 godzin pracy – 200 – informuje Krzysztof Hałabuz.

Różnica spora. Problem robi się tym większy, że Krzysztof Hałabuz nie jest jedynym, który wypowiedział klauzulę opt-out. W szpitalu na Józefowie na taki krok zdecydowało się 24 lekarzy rezydentów i 3 lekarzy specjalistów – informuje rzecznik. W szpitalu na Tochtermana klauzulę wypowiedziało 12 lekarzy, w tym dwóch rezydentów. - Lekarze z różnych oddziałów, m.in. z oddziału chirurgii ogólnej, z oddziału intensywnej opieki medycznej. Wypowiedzenia z różnych oddziałów wpłynęły - mówi Elżbieta Cieślak, rzecznik szpitala miejskiego.

Ale to nie wszystko. W szpitalu przy ul. Tochtermana 21 lekarzy poinformowało dyrekcję, że nie będzie pełnić dodatkowych dyżurów. To duże braki, ale zarówno rzecznik szpitala na Józefowie, jak i szpitala przy Tochtermana zapewniają, że wypowiedzenia klauzul nie spowodują paraliżu pracy szpitali w Radomiu. - To nie spowoduje paraliżu w szpitalu. Być może nie będzie komfortu pracy, ale pacjenci nie muszą się obawiać o dostępność świadczeń zdrowotnych – twierdzi Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. - Dyrekcja opracowuje plan, żeby zapewnić ciągłość leczenia. Oddziały muszą pracować. Nic nie zagraża bezpieczeństwu – zapewnia Elżbieta Cieślak.

Ale pytana o sposób, w jaki dyrekcja chce poradzić sobie z problemem, rzecznik szpitala przy Tochtermana odpowiada, że...trzeba poczekać, że za kilka tygodni będą znane szczegóły. W podobnym tonie mówi rzecznik lecznicy na Józefowie. - To już w naszej gestii jest rozplanowanie pracy tak, żeby każdy pacjent otrzymał pomoc zdrowotną – twierdzi Karolina Gajewska.

W większości przypadków wypowiedzenia klauzul opt-out zaczną obowiązywać od stycznia 2018 roku.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Zmiany na parkingu przy szpitalu miejskim

  Od poniedziałku obowiązują zmiany na parkingu przy szpitalu miejskim. Zarząd zdecydował o wdrożeniu nowego systemu. Często się zdarzało, że miejsca postoje był zajmowane przez auta nieuprawnione lub w niekontrolowanym czasie.

 • Radomska szpitale grają z WOŚP

  W szpitalu na Józefowie już dziś rozpoczęła się WOŚP. Za datek wrzucony do puszki odwiedzający mogli skorzystać z badania np. poziomu cholesterolu czy cukru. Radomskie szpitale przekonują, że warto grać z Orkiestrą.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej