Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wciąż lubimy czytać. Trwają Targi Wydawnictw Regionalnych

wtorek, 05 grudzień 2017 16:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Rozpoczęły się 6 Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych. W tym roku bierze w nich udział ponad 30 wystawców. Do nagrody literackiej zgłoszono 45 książek.

 

Targi wydawnictw regionalnych otwarte. Impreza odbywa się salach Urzędu Miejskiego. Organizowana jest co dwa lata. - Targi Wydawnictw Regionalnych w Radomiu to właściwie jedyna okazja kiedy można zobaczyć wszystko, co na przestrzeni ostatnich dwóch lat ukazało się na temat Radomia i okolicznych miejscowości – mówi Anna Skubisz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej. Biblioteka jest organizatorem imprezy.

Targi pokazują, że Radom ma też swoją literacką stronę. Całkiem mocną. To ważne, bo miasta powinny rozwijać się we wszystkich kierunkach. Ważna jest i gospodarka, i sport, i kultura. - Niektórzy twierdza, że aby dobrze rozwijała się gospodarka, to muszą być poprawne relacje w kulturze i sporcie. To bardzo ważne stwierdzenie – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

Dziesięć lat temu, na pierwszych targach wydawnictw regionalnych, swoją ofertę pokazało 17 wystawców. Teraz jest ich już ponad 30. - To zarówno autorzy, którzy zechcieli zaprezentować swoją twórczość na stoiskach autorskich, jak i wydawcy. Są wydawcy z Radomia, ale też wydawcy z Warszawy, Kielc, Krakowa – mówi Anna Skubisz.

To wydawnictwa, w których ukazały się lub ukazują książki autorów związanych z Radomiem. Np. wydawnictwo Nisza, w którym drukuje drukuje poeta Michał Sobol, czy kieleckie wydawnictwo Jedność.
Z radomskich – wydawnictwo Lucky, a także instytucje, które prowadzą wydawniczą działalność. - One mają bardzo ważny wymiar w sensie kultury właśnie regionalnej. Poznajemy twórców, którzy są pochodzenia, lub związani z Radomiem, poznajemy wydawnictwa – mówi Karol Semik.

Pierwszego dnia targów swoje książki promował m.in. pisarz Grzegorz Bartos czy autor książeczek dla Dzieci Wojciech Krupa. Targi będą trwały jeszcze jutro. - Myślę, że to dobry termin, 5, 6 grudnia, Mikołajki, a książka to najlepszy prezent – przekonuje Anna Skubisz.


Z takim zamiarem targowe stoiska oglądał wiceprezydent Karol Semik. Jak nam zdradził, szukał prezentu dla żony.

W środę początek targów o godzinie 11.00. Będą trwały do godziny 17.00
Jutro także powiemy, kto został laureatem Radomskiej Nagrody Literackiej.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nagroda Literacka wręczona

  Monika Sznajderman, Łukasz Krzyżanowski i Mieczysław Szewczuk to tegoroczni laureaci Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Nagroda wręczona została podczas 6 Targów Wydawnictw Regionalnych.

 • Za tydzień targi wydawnictw regionalnych

  Koncert Renaty Przemyk, spotkania z autorami, warsztaty literackie. To tylko kilka propozycji przygotowanych na rozpoczynające się za tydzień VI Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych. Podczas targów wręczona zostanie Nagroda Literacka Miasta Radomia.

   

   

  Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych odbywają się co dwa lata, a prezentowane są na nich m.in. nowości wydawnicze związane z Radomiem i regionem. Książek powiązanych z miastem pojawia się coraz więcej. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu informuje, że na przestrzeni dwóch lat na rynku wydawniczym debiutuje średnio 200 – 250 regionalizmów. - Te książki ukazują się nie tylko w Radomiu, ale też w wielu miastach w całej Polsce – dodaje Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor MBP w Radomiu.

  Z wieloma będzie można się zapoznać podczas VI Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych, które odbędą się 5 i 6 grudnia w foyer sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ul. Żeromskiego. Na targach swoją ofertę przedstawi 32 wystawców. - To instytucje miejskie, instytucje kultury, także instytucje działające na terenie byłego województwa radomskiego, to oficyny wydawnicze z Radomia i innych miast - wylicza Anna Skubisz-Szymanowska.

  Targom mają towarzyszyć różnorodne imprezy, m.in. pokazy czerpania papieru i bicie okolicznościowych żetonów. Będą warsztaty literackie i spotkania z autorami, zatem będzie możliwość zdobycia autografów. Pierwszego dnia targów odbędzie się wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Wieczór zwieńczy koncert Renaty Przemyk. Zainteresowani koncertem będą mogli odebrać bezpłatne wejściówki od 1 grudnia w bibliotece przy ul. Piłsudskiego, a także pierwszego dnia targów.

   

 • Anna Cieplak laureatką Nagrody im. W. Gombrowicza

  Anna Cieplak, autorka książki „Ma być czysto” została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To nagroda dla debiutantów ustanowiona przez radomski samorząd. Gala nagrody odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych.

 • Opętani Literaturą – studio festiwalu

  W niedzielę w ramach festiwalu Opętani Literaturą w Radomiu spotkanie m.in. z Danutą Stenką. Aktorka będzie czytała fragmenty Opętanych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej