Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Inwestycje w Radpecu-u. PiS ocenia: skandal

poniedziałek, 04 grudzień 2017 16:56
Dział: Wiadomości
Autor 

Stawiamy na bezpieczeństwo – mówi prezydent Radomia odnosząc się do planowanych modernizacji Radpecu. Władze zdecydowały, że spółka pozostanie pod nadzorem gminy. Decyzję władz Radomia krytykuje PiS.

 

Konferencja dla dziennikarzy dotycząca inwestycji Radpecu odbyła się w siedzibie centrum sztuki współczesnej „Elektrownia, czyli w miejscu, w którym ponad 100 lat temu została uruchomiona pierwsza w Polsce elektrociepłownia. Po ponad 100 latach, w 2023 roku historia ma zatoczyć koło. Radom ponownie będzie miął elektrociepłownię – mówi prezes Radpecu Krzysztof Zborowski.

-Mam nadzieję, że w 2023 roku będzie w Radomiu pierwsza po ponad 100 latach elektrociepłownia w Radomiu, która będzie produkowała ciepło tanio, efektywnie, nie będzie zatruwała środowiska i ograniczy smog w mieście – twierdzi Krzysztof Zborowski.

Bo w 2023 roku ma się zakończyć modernizacja radomskiego Radpecu. Inwestycja jest konieczna, wynika wymagań postawionych przez Unię Europejską. Kotły z radomskich ciepłowni trzeba doposażyć, niektóre zbudować od nowa. Wszystko po to, żeby dostosować się do unijnych norm, dotyczących emisji szkodliwych substancji. - Jesteśmy gotowi – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Dziś władze miasta są – jak twierdzą - gotowe do inwestycji. Inwestycji, która już kilka miesięcy temu wzbudzała gorące dyskusje także wśród opozycji. Jej wartość to ok. 520 milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić przede wszystkim z kredytów bankowych. Wkład własny spółki ma wynieść 10 % tej kwoty. Radomskie Prawo i Sprawiedliwość chciało, żeby Radpec został przejęty przez Eneę, zainteresowaną zresztą tym przejęciem i gotową do partycypacji w kosztach. Ale władze Radomia zdecydowały inaczej.

- Nie chcieliśmy robić takich rzeczy, które doprowadziłyby do zmiany struktury własnościowej. Radpec jest przedsiębiorstwem miejskim i taki w naszym programie ma pozostać - dodaje Radosław Witkowski.

Zatem Radpec nadal ma pozostać w stu procentach spółką miejską. W związku z planowaną inwestycją spóła rusza z kampanią pod hasłem „Bezpieczne ciepło. Radom 2023”. Taki wariant inwestycji zagwarantuje bezpieczeństwo – twierdzą władze miasta. Te decyzje krytykuje Prawo i Sprawiedliwość. - To decyzja szkodliwa dla miasta, skandaliczna wręcz, zadłużająca na pokolenia – twierdzi Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Kiedy był inwestor zainteresowany tym, żeby wyłożyć pieniądze na tę inwestycję, to nie skorzystano z jego oferty. Teraz decyduje się o zadłużenia miasta. Nie będzie pieniędzy na inne inwestycje – dodaje poseł PiS.

Prezydent tymczasem przekonuje,że przyjęta forma inwestycji zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo właścicielskie, ale też bezpieczeństwo dostaw i bezpieczeństwo ceny. Radosław Witkowski twierdzi, że w przypadku przejęcia Radpecu nawet przez spółkę państwową, bezpieczeństwo cen za dostawę ciepła nie zostałoby zachowane. - Baliśmy się, że w przypadku niekontrolowanej zmiany struktury właścicielskiej może dojść do podwyżek ciepła – mówi prezydent.

Jak informuje Krzysztof Zborowski, teraz spółka stara się o uzyskanie pozwoleń środowiskowych. W 2019 roku ma zostać wyłoniony wykonawca, który będzie odpowiedzialny za budowę nowego bloku kogeneracyjnego. Czas zakończenia prac to rok 2023. W tym właśnie roku Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma spełniać normy unijne. Będzie także – jak mówi prezes spółki – produkować nie tylko ciepło, ale też energię elektryczną, co ma spowodować bardziej ekonomiczną produkcję ciepła.

Spółka opracowuje teraz plan finansowania całej inwestycji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej