Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Kopiemy sobie grób widelcem i papierosem. Lekarze ostrzegają

czwartek, 30 listopad 2017 15:40
Dział: Wiadomości
Autor 

Styl życia ma duży wpływ na to czy zachorujemy na raka, czy nie – przekonują lekarze. Dobrzy byłoby rzucić palenie, być aktywnym i jeść zdrowo. I badać się profilaktycznie. W Radomskim Centrum Onkologii odbyła się kolejna Akademia Onkologiczna.

 

Do wzięcia udziału w Akademii Onkologicznej zapraszani są lekarze, ale też zainteresowani mieszkańcy, bo problem niestety może dotknąć każdego. Tym razem specjaliści z placówki na Wacynie skupiali się na nowotworach piersi, a także na nowotworach głowy i szyi. - Liczba nowotworów w obrębie głowy i szyi rośnie. To wzrost o ok. 20 % w ciągu ostatnich 15 lat - informuje Tomasz Lewandowski, onkolog kliniczny z Radomskiego Centrum Onkologii.

Te smutne statystyki ma zmienić m.in. ministerialny program, w którym teraz uczestniczy np. Radomskie Centrum Onkologii. Placówka współpracuje z lekarzami pierwszego kontaktu i pacjentami. Chodzi o to, żeby przebadać jak najwięcej osób, u których stwierdzono lub podejrzewa się nowotwór. Do tej pory centrum na Wacynie przebadało w ramach programu ponad 100 osób. Niezwykle ważne jest, żeby wykryć raka we wczesnym etapie rozwoju. - Wcześnie wykryta choroba daje możliwość pełnego wyleczenia przy mniejszym okaleczeniu, przy mniejszej toksyczności – dodaje doktor Lewandowski.

I ta zasada dotyczy każdego nowotworu, nie tylko raka piersi czy szyi lub głowy. Lekarze z RCO zgadzają się też z powszechną już zresztą opinią, że to jak żyjemy i co jemy ma duży wpływ na nasze zdrowie. - Dziś grób kopiemy sobie widelcem i papierosami – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii. Jak dodaje profesor, gdyby wszyscy rzucili teraz palenie, liczba zachorowań na raka zmalałby o 1/3.

Coraz większy wpływ na zachorowalność ma też masa ciała. Warto wstawać od stołu nie najedzonym do syta. - Obżeranie się, niemiarkowanie w jedzeniu i piciu jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowań. Trzeba się też ruszać. To niekoniecznie wiąże się z chodzeniem na siłownię. To na przykład codzienne spacery – informuje prof. Pieńkowski.

Warto też ograniczyć słodycze i tłuszcze zwierzęce – dodaje profesor. Stosowanie się do rad dot. zdrowego stylu życia oczywiście nie jest gwarantem tego, że na nowotwór nie zachorujemy. Lekarze jednak przekonują, że zdrowy tryb życia znacznie ogranicza ryzyko zachorowań.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Światowy Dzień Walki z Rakiem w RCO

  Konsultacje, profilaktyczne badania oferuje wszystkim zainteresowanym Radomskie Centrum Onkologi. 3 lutego, w sobotę w szpitalu odbędzie się dzień otwarty.

 • Radni interweniują w sprawie centrum onkologii. Będzie kontrakt?

  Radomskie Centrum Onkologii to nowoczesna placówka, przygotowana na kompleksowe leczenie pacjentów – zapewniają jej prowadzący. Teraz ma ograniczone możliwości, ze względu na niepełny kontrakt. Radomscy radni interweniują w sprawie RCO u ministra zdrowia.

 • Dni Otwarte w Radomskim Centrum Onkologii

  Na spotkania ze specjalistami i bezpłatne badania zaprosiło Radomskie Centrum Onkologii. Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi centrum zorganizowało Dni Otwarte. Bo wiedza i profilaktyka to gwarancja skutecznego leczenia nowotworów.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej