Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

To choroba XXI wieku – mówią lekarze

wtorek, 21 listopad 2017 16:05
Dział: Wiadomości
Autor 

W Polsce jest teraz 200 tysięcy chorych. Na całym świecie – 30 milionów. A będzie jeszcze więcej – ostrzegają lekarze i nazywają chorobę Alzheimera chorobą XXI wieku. W szpitalu na Józefowie odbyła się konferencja poświęcona temu schorzeniu.

Nad problemem trzeba się pochylić, bo na pewno przed nim nie uciekniemy. Statystyki wskazują na to, że chorych będzie przybywać – mówią lekarze. Społeczeństwo się starzeje, a Alzheimer jest najczęstszą przyczyną otępień ludzi po 65. roku życia. Już teraz chorych jest bardzo dużo. Także w Radomiu. - Mamy bardzo dużo pacjentów. Głównie w poradni, bo leczenie na oddziale to ostateczność – mówi Katarzyna Frynas, specjalista neurolog. - Powtarzamy często, że w przypadku chorych na Alzheimera szpital to nie najlepsze miejsce do leczenia – dodaje.

Katarzyna Frynas pracuje na oddziale neurologii szpitala na Józefowie. W tej lecznicy we współpracy z fundacją Pro Civitas Bono i Zespołem Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. Barbary Borzym odbyła się konferencja pod hasłem „Alzheimer – choroba XXI wieku”. Schorzenia nie da się wyleczyć. Można jednak działać profilaktycznie albo opóźnić postęp choroby – mówią lekarze. Ważne są dieta i trening umysłu. - Ćwiczenia umysłu to na przykład rozwiązywanie krzyżówek i inne aktywności, które wymagają używania pamięci – wyjaśnia Krzysztof Nadgrodkiewicz, ordynator oddziału neurologii MSzS.

Ważne żeby reagować na każdy, niepokojący sygnał. A tych, które powinny zwrócić uwagę na przykład domowników jest kilka. - Powinno nam się zapalić światło kiedy zauważamy, że bliski gubi się we własnym otoczeniu, zapomina o różnych rzeczach, nie potrafi odłożyć przedmiotów w zwyczajowe miejsce – informuje Krzysztof Nadgrodkiewicz.

Obecnie w Polsce jest ok. 200 tysięcy chorych na Alzheimera. Na całym świecie – 30 milionów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej