Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Nowe nazwy, stare tabliczki

piątek, 10 listopad 2017 15:47
Dział: Wiadomości
Autor 

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną Rada Miejska w Radomiu zmieniła nazwy niektórych ulic. Sprawdzaliśmy, jak realizowana jest uchwała, którą radni podjęli w końcu sierpnia.

 

W poszukiwaniu tropów komunizmu nasi reporterzy ruszyli na ulice Radomia. I nie trzeba było długo szukać. Na ulicy noszącej do niedawna imię rodziny Ziętalów bez trudu można znaleźć stare, nieaktualne już tabliczki. Bo zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej obecnie to ulica Zofii Holszańskiej. W czołówce wykonawców uchwały znaleźli się strażacy. Jak zapewniają, już na początku września postarali się o nową tablicę. Podobnie Dom Pomocy Społecznej, który ma aktualne dane na swojej tablicy informacyjnej. Ale na przystanku widnieje jeszcze stara nazwa. Podobnie jest na ulicy Zubrzyckiego. W roli patrona ulicy, działacza ruchu komunistycznego „Małego Franka” zastąpiła Maria Fołtyn. Ale póki co na przystanku widnieje nieaktualna nazwa. Jak wykonywana jest uchwała dociekał radny Adam Bocheński podczas październikowej sesji Rady Miejskiej.
- Zauważyłem, że są jeszcze stare tabliczki. Na jakim etapie jest realizacja naszej uchwały sprzed dwóch miesięcy – pytał radny Bocheński.
Okazało się, że wymiana tabliczek z nazwami ulic nastąpi dopiero w 2018 roku. Z prostej przyczyny: obecnie w kasie miasta nie ma to pieniędzy.
- Ustawodawca nie przewidział na to pieniędzy. Samorządy zostały same z tym problemem – wyjaśnił Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. - Obecnie kończy się rok budżetowy i nie ma już pieniędzy. Dopiero z nowego budżetu będziemy mogli sfinansować wspomniane zmiany.
Ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy m.in. ulic, czy pomników Sejm uchwalił w 2016 roku. Nowe przepisy, wyrzucające niechciane symbole na śmietnik historii, weszły w życie 2 września 2016 roku. Na ich wprowadzenie w życie samorządy miały rok czasu. W związku z tym radomscy radni zmienili nazwy dziewięciu ulic. W Radomiu największa dekomunizacja odbyła się jednak na początku lat 90-tych. Wówczas z listy patronów ulic radni usunęli m.n. Nowotkę, Marchlewskiego, Świerczewskiego, czy Dzierżyńskiego. Potem, ale jeszcze przed obecną ustawą dekomunizacyjną z mapy zniknęły ulice Hanki Sawickiej i Lucjana Szenwalda.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rogatka Warszawska czeka na remont. Magistrat szuka pieniędzy

  Mural przedstawiający Dyzia marzyciela z wiersza Juliana Tuwima, zdobi jedną ze ścian dawnej szkoły plastycznej w Radomiu. Autorką muralu jest Natalia Rak, radomianka, absolwentka „plastyka” i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od września w budynku mieścić się będzie przedszkole im. Juliana Tuwima.

 • Trwa remont Placu Jagiellońskiego

  Prace wykonuje firma Rosa-Bud. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu. Koszt przebudowy to 6 milionów 400 tysięcy złotych.

 • Ostatnia konsultacja w sprawie inwestycji

  Radomski magistrat przygotowuje się do realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. O tym jak ma wyglądać ten teren na osiedlu XV-lecie przedstawiciele magistratu chcą porozmawiać w czwartek 26 kwietnia z mieszkańcami osiedla. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 • Radni proszą o pieniądze. Czy premier Morawiecki da 400 tys. na karetkę ?

  Rada Miejska w Radomiu zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o przekazanie 400 tysięcy złotych na zakup karetki pogotowia dla radomskiej stacji. Wymieniona kwota ma pochodzić z rezerw kancelarii premiera.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej