Dzisiaj jest: 4 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Przez Radom przeszedł XIII Marsz Wolności

piątek, 10 listopad 2017 15:44
Dział: Wiadomości
Autor 

„Legiony to...” - pod takim hasłem odbył się w Radomiu Marsz Wolności. Marsz zorganizowała społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

 

Był to już XIII Marsz Wolności zorganizowany przez społeczność „Kochanowskiego”. - Staramy się przeprowadzić wizualną lekcję historii w taki sposób, żeby młodzież ją przeżyła i ją zapamiętała – mówi
Adam Wasilewski, były dyrektor Liceum Ogólnokształcącego. im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Uroczystość rozpoczęła się od przypomnienia wydarzeń z sierpnia 1914 roku, związanych z akcją I Kompanii Kadrowej i wkroczeniem wojsk polskich na tereny Królestwa Polskiego. - Do Kielc doszło 400 żołnierzy. A wśród pierwszej drużyny I Kompanii Kadrowej był major Brzęk-Osiński, legendarna postać i najdłużej żyjący członek Pierwszej Kadrowej, radomianin, pochowany na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego – dodaje
Adam Wasilewski.
Podczas uroczystości na Placu Corazziego została także odczytana mowa marszałka Józefa Piłsudskiego do żołnierzy I Kompanii Kadrowej. Potem uczestnicy Marszu Wolności przeszli na rynek pod Pomnik Czynu Legionów. - Dzisiaj postanowiliśmy pokazać początki polskiej drogi do niepodległości, czyli rok 1914. Wielka, tragiczna wojna, w której wielu Polaków będzie walczyło przeciwko sobie, a brat będzie strzelał do brata i syn do ojca. Wojna przyniesie nam w konsekwencji niepodległość – mówi Adam Duszyk, nauczyciel historii w ZSO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
XIII Marsz Wolności zakończono odśpiewaniem hymnu państwowego oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej