Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin

Opłaty za parkowanie niezgodne z prawem?

czwartek, 09 listopad 2017 17:02
Dział: Wiadomości
Autor 

Czy MZDiK w Radomiu łamie prawo pobierając opłaty w strefie płatnego parkowania? Według partii „Wolność” - tak, bo MZDiK pobiera między innymi opłaty za parkowanie w miejscach do tego nie wyznaczonych.

 

Przedstawiciele partii „Wolność”, oceniając działania MZDiK w Radomiu, powołują się uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 października 2017 roku. - Sąd uznał, że zgodnie z Ustawą o Drogach Publicznych z 1985 roku, opłatę za postój samochodów na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania można pobierać tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych – informuje Mateusz Waśkiewicz, przewodniczący partii „Wolność” w Radomiu.

Mowa o artykule 13b, w którym czytamy, że opłatę pobiera się za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. - Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 9 października 2017 roku podjął uchwałę rozstrzygającą spór o to, na jakiej zasadzie powinno się pobierać opłaty w strefach płatnego parkowania - dodaje Mateusz Waśkiewicz.

Ale MZDiK broni się i odpowiada, że prawa nie łamie. Powołuje się przy tym na orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - MZDiK pobiera opłaty w strefie płatnego parkowania zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z dnia 31 sierpnia 2015 roku. Na potwierdzenie tych słów możemy podać kilka przykładów spraw sądowych, które wpłynęły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – mówi Dawid Puton, rzecznik MZDiK w Radomiu. – Jedną z tych spraw jest wyrok wydany 10 maja 2017 roku, w którym jest jasno powiedziane, że MZDiK może pobierać opłaty w całej strefie i nie tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Jest to zgodne z prawem – twierdzi rzecznik.

Ale uchwała NSA w sprawie opłat w strefie płatnego parkowania została przyjęta pięć miesięcy później niż wyrok, o którym mówi rzecznik radomskiego MZDiK.

W Radomiu Strefa Płatnego Parkowania działa od 2008 roku. Obejmuje ponad 1600 ulic w mieście. Rocznie z tytułu pobierania opłat za parkowanie w strefie wpływa do budżetu MZDiK ponad 3 miliony złotych.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • MZDiK zamknie ulicę Wernera

  Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Szarych Szeregów, Mireckiego i Wernera. Przebudowa pociąga za sobą utrudnienia w ruchu. I na takie utrudnienia od poniedziałku będą musieli przygotować się kierowcy. Dal ruchu zostanie zamknięta ulica Wernera, na odcinku od hal mięsnych do skrzyżowania.

 • MZDiK zamyka ulicę Mireckiego. Będą utrudnienia

  W radomskiej „Łaźni” trwa XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. W tym roku odbywa się innej formule. Nie ma konkursu. W sobotę w Łaźnia zaprasza na koncert mega gwiazdy - wystąpi Stanisław Soyka. O szczegółach koncertu mówi Beata Drozdowska.

 • Kukiz'15 chce dymisji dyrektora MZDiK

  Członkowie radomskich struktur Kukiz'15 żądają dymisji dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. Dlaczego ? Powodów – ich zdaniem - jet wiele. Jednym z nich jest niegospodarność Piotra Wójcika.

 • MZDiK stracił cierpliwość. 400 tysięcy złotych kar

  400 tysięcy złotych kar naliczył MZDiK firmie R&G Mielec za wadliwie działające w Radomiu biletomaty. Jak mówi Dawid Puton, rzecznik MZDIK, kary są efektem opieszałości mieleckiej firmy w naprawie biletomatów mimo wielokrotnych próśb i napomnień ze strony MZDiK.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej