Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Trwa 33. kwesta na ratowanie zabytków cmentarza

środa, 01 listopad 2017 15:53
Dział: Wiadomości
Autor 

Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego trwa 33 kwesta na rzecz ratowania zabytków tej nekropolii. Kwesta będzie prowadzona także w czwartek, 2 listopada. Za zebrane do tej pory pieniądze komitet ochrony cmentarza odnowił 20 nagrobków.

 

Jak co roku na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego kwestują członkowie Społecznego Komitetu Ochrony tego cmentarza, samorządowcy, ludzie kultury, dziennikarze. Pieniądze uzyskane ze zbiórek przeznaczane są na remonty najstarszych, najbardziej zniszczonych zabytkowych nagrobków. - Cmentarz istnieje ponad 200 lat, potrzeb na tym cmentarzu jeśli chodzi o renowację jest bardzo wiele, tu jest ponad 300 zabytkowych nagrobków, które wymagają renowacji – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego.

Dziś z puszką na cmentarzu kwestował m.in. dziennikarz TV Dami Dariusz Osiej. - Do puszki wrzucają pieniądze ludzie w różnym wieku, od małych dzieci do osób starszych, seniorów. Każdy grosz się liczy – mówi Dariusz Osiej. Darek kwestuje od 10 lat. Jak zauważa, w tym czasie bardzo zmieniła się świadomość ludzi. - Coraz więcej osób ma świadomość, czym jest ten cmentarz, że to taka otwarta historia miasta – mówi Dariusz Osiej.

Potwierdza to także przewodniczący komitetu, Jerzy Przyborowski, sportowiec, mistrz świata, społecznik. Dla pana Jerzego to już 33 kwesta. Tegoroczna, choć krótsza, jego zdaniem zapowiada się na udaną. - Muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony pozytywnie. Coraz większa jest ofiarność ludzi. Mamy w tej chwili w puszce dwie pięćdziesiątki, to duże datki. Liczymy na to, że w tym roku kwota, którą zbierzemy będzie bardzo wysoka - mówi Jerzy Przyborowski.

Pan Michał Gawin kwestuje po raz pierwszy. Kwestuje ze swoim pupilem, samiczką raroga górskiego, ptaka z rodziny sokołowatych. - Ptak jest można tak powiedzieć takim przyciągaczem ludzi, a trzeba zbierać pieniądze na tak szczytny cel jak ratowanie naszych pomników. No i jak na razie spełnia swoje zadanie. Zobaczymy jaki będzie efekt końcowy – mówi pan Michał.

Dziś nie brakowało osób, które wspierały kwestujących. - Myślę że warto, trzeba odnawiać, bo szkoda tych pomników, które są naprawdę efektowne – mówi nam jedna z pań odwiedzących nekropolię.

To już 33 kwesta, a 22 przeprowadzana w listopadzie. Ubiegłoroczna zbiórka przyniosła 44 tysiące złotych. Za te pieniądze wyremontowany został nagrobek rodziny Surmackich oraz szlachecki nagrobek pułkownika Milejki. Na razie komitet nie zdecydował, na co przeznaczone zostaną pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty. - Zadecydujemy po zakończeniu akcji, po spłaceniu remontów, które w tym roku były wykonane – mówi Jerzy Przyborowski.

Dzięki wszystkim przeprowadzonym do tej pory kwestom komitet zebrał ponad 600 tysięcy złotych. Za te pieniądze przeprowadzono renowację i konserwację 20 zabytkowych nagrobków. Najdroższa była renowacja nagrobka rodziny Dzikowskich, która kosztowała ponad 120 tysięcy złotych.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej