Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rozmawiali o szkolnictwie zawodowym

sobota, 28 październik 2017 15:36
Dział: Wiadomości
Autor 

O problemach w kształceniu zawodowym i przyszłości nowych tzw szkół branżowych rozmawiali w Radomiu przedstawiciele środowiska oświaty województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Na rynku pracy coraz trudniej o wykwalifikowanych fachowców.

 

Kierowcy kucharze czy sprzedawcy – na rynku brakuje pracowników. Coraz częściej pracodawcy sięgają po obcokrajowców. Dlatego jedno z ważnych zadań, jakie teraz stoją przed ministerstwem edukacji, to przekonywanie młodych ludzi do wybierania szkół zawodowych. - Mam nadzieję, że to spotkanie w gronie fachowców przyniesie wymierne korzyści dla pracodawców, ale również dla szkół zawodowych, a przede wszystkim dla uczniów i rodziców – mówi Aurelia Michałowska, Mazowiecka Kurator Oświaty.

O problemach rynku pracy rozmawiali w Radomiu przedstawiciele województw świętokrzyskiego, mazowieckiego i Łódzkiego. W każdym z regionów problem z brakiem osób chętnych do nauki w szkołach zawodowych jest na innym poziomie. Zależy od lokalnego rynku, ofert samych szkół czy zapotrzebowania rynku pracy. - W Radomiu jeśli chodzi o pozyskanie uczniów szkół branżowych i w ogóle szkolnictwa zawodowego jest odrobinę lepiej niż w poprzednich latach – ocenia Aurelia Michałowska.

Zdaniem specjalistów doradztwo zawodowe powinno być wprowadzane już w niskich klasach szkół podstawowych. Samo kształcenie zawodowe powinno być powiązane z rynkiem pracy, program ustalany wspólnie z pracodawcami. Takie rozwiązania mają realizować szkoły branżowe I i II stopnia. Na razie weszła szkoła I stopnia. II stopień zacznie funkcjonować w 2020 roku.

Konferencja Kształcenie Zawodowe dziś i jutro odbyła się pod patronatem
Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • Można składać wnioski do w ramach RPO WM 2014-2020.

  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów zwiększających dostęp do edukacji przedszkolnej oraz wyrównujących szanse edukacyjne i rozwojowe dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na konkurs przeznaczono prawie 16 mln. złotych

 • LO im. Jana III Sobieskiego zostanie zlikwidowane

  Jak twierdzi wiceprezydent Radomia, przyczyną likwidacji jest mała liczba uczniów. Temat zamykania szkół był jednym z punktów dzisiejszych obrad Rady Miejskiej.

   

   

  Decyzja o likwidacji „Sobieskiego” łatwa nie jest, ale jest konieczna – twierdzi odpowiedzialny za edukację w mieście wiceprezydent Radomia, Karol Semik. - W tym liceum nie ma klasy pierwszej, nie ma klasy drugiej. Są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę. Praktycznie od 28 kwietnia w tym liceum nie będzie żądnego ucznia – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  Decyzja o likwidacji liceum Sobieskiego spotkała się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marek Szary, szef klubu radnych PiS, przypadek liceum z Michałowa, nazywa świadomym niszczeniem szkoły. - Zauważyłem, że kiedy rząd wprowadził reformę oświaty, to u nas w Radomiu jest świadome niszczenie niektórych szkół. Prezydent tłumaczy, że to rodzice wybierają, ale kiedy rodzice chcą gdzieś dzieci posłać, to tam likwiduje się nabór. Jedną z tych szkół jest liceum im. Sobieskiego – dodaje Marek Szary.
  Uchwała przyjęta na poniedziałkowej sesji rady miejskiej jest uchwałą intencyjną. Rzeczywista likwidacja VIII LO rozpocznie się 31 sierpnia przyszłego roku. Zgodnie z zapewnieniem wiceprezydenta Karola Semika, kadra pedagogiczna liceum nie starci pracy. Zostanie zatrudniona w radomskiej oświacie.
  Radni przyjęli też uchwałę o likwidacji liceów profilowanych i techników uzupełniających w jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Intencją tej uchwały jest nie tyle fizyczna likwidacji placówek, co uporządkowanie nazewnictwa, które nie funkcjonuje od momentu wprowadzenia reformy edukacji.

   

 • Pieniądze dla przedszkoli w ramach unijnego programu

  Za prawie 2,5 miliona złotych w ramach projektu „Idzie szkrab w wielki świat” zostaną wyposażone nowe oddziały przedszkole w Radomiu. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Ponad 1300 maluchów będzie mogło skorzystać z zajęć psychoruchowych, a dzieci niepełnosprawne z zajęć terapeutycznych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej