Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Ministerstwo wzywa rektora radomskiego uniwersytetu. Chce wyjaśnień

czwartek, 26 październik 2017 16:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Resor nauki wezwał rektora radomskiego uniwersytetu do „natychmiastowego złożenia wyjaśnień”, na jakiej podstawie rektor dokonaną przez ministerstwo ocenę uczelni nazwał „przekrętem”. Ta ocena dla radomskiego uniwersytetu wypadła bardzo źle.

 

Resort nauki wyniki parametryzacji ośrodków naukowych i uczelni ogłosił w ubiegłym tygodniu. W tej ocenie siedem na osiem wydziałów radomskiego uniwersytetu dostało kategorię C, czyli najniższą. W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej minister Jarosław Gowin nazwał UTH skrajnym przypadkiem i mówił, że to sygnał alarmowy dla władz radomskiej uczelni. Zapowiadał jednocześnie, że poprosi rektora o wyjaśnienia.
- Jest to albo duże nieporozumienie, albo duży przekręt. Dopiero jak dostanę dokumenty i karty ocen będę mógł się zorientować o co chodzi – mówił wówczas w odpowiedzi profesor Zbigniew Łukasik, rektor UTH.

I właśnie o ten „przekręt” poszło. Na stronie ministerstwa nauki opublikowane zostało oświadczenie ministerstwa. Czytamy w nim:

„Odnosząc się do opinii Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Zbigniewa Łukasika, który – nie zgadzając się z krytyczną oceną działalności większości wydziałów uczelni przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych – zapowiada odwołanie, nazywając ocenę "nieporozumieniem albo przekrętem", Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że: zwróciło się z prośbą do Pana Rektora o natychmiastowe złożenie wyjaśnień, na jakiej podstawie formułuje powyższą opinię

Jak tłumaczy ministerstwo, kompleksową ocenę przeprowadzało ponad 180 niezależnych ewaluatorów oraz Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Ocenę przeprowadzono na podstawie informacji zawartych w złożonych przez wydziały Uniwersytetu ankietach, których prawdziwość dodatkowo potwierdzał kierownik każdej jednostki. I, jak dodaje rzeczniczka resortu:

„Twierdzenie, że «zła ocena to nieporozumienie albo przekręt» jest naruszeniem dobrego imienia zarówno ewaluatorów, jak również Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, podczas oceny potencjału naukowego uczelni ministerstwo brało pod uwagę między innymi publikacje pracowników naukowych, ich udział w projektach badawczych, grantach i inne osiągnięcia. Parametryzacji podlegało około tysiąca polskich placówek. Przyznanie większości wydziałów radomskiego uniwersytetu kategorii C oznacza dla nich wstrzymanie ministerialnych pieniędzy na badania naukowe i rozwój. To niemal uniemożliwia pracownikom rozwój naukowy.

Uniwersytet ma miesiąc na odwołanie się od decyzji ministerstwa.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej