Dzisiaj jest: 31 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

Sąd odroczył rozprawę w sprawie prezydenta Radomia

środa, 25 październik 2017 17:26
Dział: Wiadomości
Autor 

Niecałą godzinę trwała rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Radomiu dotycząca wygaszenia mandatu prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu. Sąd sprawę odroczył bo pełnomocnik prezydenta profesor Michał Królikowski wystąpił o wyłączenie sędziego przewodniczącego i zwrócił także uwagę na to, że termin tej rozprawy został wyznaczony z pominięciem kolejności wpływu wniosków do sądu.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny miał w środę rozpatrzyć skargę pełnomocnika prezydenta Radomia, profesora Michała Królikowskiego na zarządzenie zastępcze wygaszające mandat prezydenta, które wydał wojewoda mazowiecki. Ale do rozpatrzenia tej skargi nie doszło. Profesor Michał Królikowski złożył wniosek o wyłączenie ze sprawy sędziego przewodniczącego Marka Wroczyńskiego w związku z jego wypowiedziami dotyczącymi szybkiego rozpatrzenia sprawy z uwagi na społeczne nią zainteresowanie. - Obywatele tego miasta wobec zwłaszcza wypowiedzi przewodniczącego wydziału, który mówił o społecznym zainteresowaniu tą sprawą, mają prawo mieć pewność, że wydział zamiejscowy WSA w Radomiu orzeknie w tej sprawie tak samo bezstronnie jak w każdej innej sprawie każdego innego obywatela – argumentował profesor Michał Królikowski, pełnomocnik prezydenta Radomia.

Pełnomocnik prezydenta Radomia tłumaczył, że Radosław Witkowski chce żeby był traktowany przez sąd jak każdy inny obywatel. - Pierwszą intencją pana prezydenta jest to żeby był potraktowany tak samo jak każdy inny obywatel tego miasta i żeby jego sprawa z tego powodu, że jest prezydentem nie była przez sąd komentowana jako ta, która jest społecznie interesująca i przez to musi być rozpoznana poza kolejnością wpływu przez skład wyznaczony w sposób taki zdeterminowany do orzekania w tej sprawie – dodaje profesor Michał Królikowski.

Innego zdania był pełnomocnik wojewody mazowieckiego, Sebastian Oraniec. - Sprawy, których przedmiotem jest kwestia zarządzeń zastępczych, kwestia działalności w ogóle wojewody w zakresie szeroko rozumianego nadzoru są zwykle rozpatrywane szybciej niż zwykłe czy inne sprawy – mówi mecenas Sebastian Oraniec, pełnomocnik wojewody mazowieckiego.

Sąd postanowił odroczyć rozprawę do momentu rozpatrzenia wniosku pełnomocnika prezydenta Radomia. Nie wyznaczył terminu kolejnej rozprawy.

Przypomnijmy. Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca prezydentowi Radomia Radosławowi Witkowskiemu, że złamał ustawę antykorupcyjną, bo kiedy był już prezydentem Radomia zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. - - Pan prezydent pełnił rolę członka rady nadzorczej w spółce, która nie była wówczas w pełni własnością Skarbu Państwa tylko dlatego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa toczyła spór o to czy przysługują jej te udziały czy też nie. Prezydent pełnił te funkcje 4 miesiące i pobierał wynagrodzenie w kwocie 2 tysiące złotych. Zwrócił te pieniądze po tym kiedy zwrócono mu uwagę, że ta sytuacja może być wątpliwa – mówi profesor Michał Królikowski.
Prezydent Radosław Witkowski zasiadł w radzie nadzorczej spółki w 2015 roku. Na podstawie zarzutów CBA wojewoda wezwał Radę Miejską do wygaszenia mandatu prezydentowi. Rada Miejska odrzuciła ten wniosek. W konsekwencji wojewoda wydał tzw. zarządzenie zastępcze i wygasił mandat.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej