Dzisiaj jest: 24 Maja 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Bezcenne” dokumenty w radomskim IPN

czwartek, 19 październik 2017 16:23
Dział: Wiadomości
Autor 

To dokumenty, od których włos może się na głowie jeżyć. Tak o aktach AK, które przekazała do radomskiego IPN-u – mówi pani Maria, córka łączniczki AK w Radomiu.

 

Dokumenty, które przekazała pani Maria Krzeszowska są - jak mówią pracownicy radomskiego IPN - „bezcenne”. Dokumenty były w posiadaniu mamy pani Marii, która w czasie niemieckiej okupacji była łączniczką Armii Krajowej. Dokumenty otrzymała już po zakończeniu wojny od jednej ze swoich koleżanek. - Strzegła tego i nikomu nie oddała. Od siedmiu lat mama nie żyje. Ja to znalazłam w mamy dokumentach. Na szczęście tego nie wyrzuciłam. Jak zobaczyłam co to jest, jak czytałam, to włos mi się na głowie jeżył – mówi Maria Krzeszowska.
Teczka zawiera dokumenty wytworzone przez Armię Krajową w latach 1942 - 1944. - Wszystko wskazuje na to, że te dokumenty zostały zgromadzone w kancelarii Inspektoratu Radom Armii Krajowej, który obejmował powiat radomski i powiat kozienicki – mówi Krzysztof Busse z Delegatury IPN w Radomiu.
W teczce przekazanej przez panią Marię Krzeszowską znajduje się 370 kart oryginalnych dokumentów o różnej treści. - Jest mnóstwo meldunków z bitew różnych oddziałów. Są niestety donosy jednych dowódców na drugich. Są prośby o zgody na wykonanie wyroków śmierci. To było dla mnie bardzo trudne jak to przeczytałam – dodaje Maria Krzeszowska.
W teczce są także dokumenty, z których możemy się dowiedzieć o kryptonimach członków Armii Krajowej i ich stopniach. Są także dokumenty zawierające zaszyfrowane meldunki. Nie brakuje także dokumentów związanych z Powstaniem Warszawskiem, w tym między innymi rozkazu marszu na Warszawę w celu pomocy powstańcom.
Przekazane materiały wpisują się w prowadzony przez IPN program „Archiwum pełne pamięci”. Celem programu jest pozyskiwanie przez IPN materiałów dokumentujących losy Narodu Polskiego w latach 1917 - 1990. Program adresowany jest do wszystkich osób chcących uchronić od zapomnienia materiały spoczywające w rodzinnych, prywatnych zbiorach. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.archiwumpamięci.pl.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Żołnierze AK będą mieli swój pomnik

  W Radomiu powstanie pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej Okręgu „JODŁA”. We wtorek wbito pierwszą łopatę pod budowę pomnika. Jego odsłonięcie planowane jest 9 września.

 • Międzynarodowa dyskusja o nowelizacji ustawy

  „Szanse i zagrożenia” - pod takim tytułem odbył się panel dyskusyjny na temat nowelizacji ustawy o IPN. W dyskusji wzięły udział m.in. córki radomskich Żydów ocalałych z Holocaustu. Organizatorem debaty była Resursa Obywatelska.

 • Działali w opozycji. Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności

  23 działaczy opozycji niepodległościowej w latach 1976 – 1989, w tym jeden pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności przez przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość odbyła się w radomskich Lasach Państwowych.

 • IPN: „Bezzasadne tytuły dla Orłowa i Klimuka”

  Michaił Orłow i Piotr Klimuk - Honorowi Obywatele Radomia – nie powinni według Instytutu Pamięci Narodowej – otrzymać tego tytułu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej