Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej

Minister krytycznie o UTH. Rektor broni uczelni

środa, 18 październik 2017 16:46
Dział: Wiadomości
Autor 

„Albo jest to nieporozumienie, albo duży przekręt” – tak prof. Łukasik, rektor UTH komentuje słaby wynik parametryzacji. W ocenie resortu nauki siedem na osiem wydziałów radomskiego uniwersytetu dostało kategorię C, najniższą. Minister Gowin nazwał UTH skrajnym przypadkiem.

 

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych. To ocena potencjału naukowego uczelni. Z ośmiu wydziałów radomskiego uniwersytetu tylko jeden dostał kategorię B. Pozostałe znalazły się w kategorii C, czyli najniższej. - To było dla nas wielkim zaskoczeniem. Z wydziałów technicznych najsłabszy potencjalnie wydział jeżeli chodzi o uprawnienia, uzyskał najwyższą kategorię, a wydziały o dużym potencjale badawczym i posiadające po dwa uprawnienia doktoryzowania i habilitowania dostały kategorię C – mówi profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Ministerstwo oceniało między innymi publikacje pracowników naukowych, sprawdzało też czy pracownicy biorą udział w projektach badawczych, grantach i jakie mają osiągnięcia. Na tej podstawie uczelnie zostały przypisane do kategorii A +, A, B lub C. Parametryzacji podlegało około tysiąca polskich placówek. Radomski uniwersytet w gronie placówek tej rangi wypada najsłabiej. Jest gorszy nawet od większości zawodowych szkół wyższych. W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Minister Gowin mówi, że to sygnał alarmowy dla władz radomskiej uczelni. Rektor radomskiego uniwersytetu ma inne zdanie. - Jest to albo duże nieporozumienie, albo duży przekręt. Dopiero jak dostanę dokumenty i karty ocen będę mógł się zorientować o co chodzi – dodaje prof. Łukasik. Minister Jarosław Gowin odniósł się także do nowo utworzonego w Radomiu kierunku lekarskiego. Sugestia dotycząca poziomu kształcenia na tym kierunku jest wymowna: „Wystarczy, by jedna uczelnia w Polsce nie sprostała na kierunku lekarskim wyśrubowanym wymogom amerykańskim, a cały kraj traci akredytację. Tu sprawa jest poważna i wykraczająca swoim znaczeniem poza Radom” - mówi Jarosław Gowin. To sugestia, że Radom może stracić uprawnienia na tym wydziale, jeśli nie poprawi jakości naukowej. - Pan minister za wcześnie się martwi o jakość na tym kierunku. Kierunek jest pod bacznym okiem i moim i wydziału. Tam będziemy się starać utrzymać jak najwyższy poziom i sam pan minister przekona się, że nasi absolwenci będą zdawali egzamin lepiej niż na innych medycznych uczelniach w Polsce – odpowiada profesor Zbigniew Łukasik. Rektor nie obawia się, że Radom będzie teraz na cenzurowanym. - Bardzo proszę, mogą patrzeć i mogą się od nas uczyć – dodaje profesor Zbigniew Łukasik. Uniwersytet będzie miał miesiąc na odwołanie się od decyzji ministerstwa. Przyznanie większości wydziałów radomskiego uniwersytetu kategorii C oznacza dla nich wstrzymanie ministerialnych pieniędzy na badania naukowe i rozwój. To niemal uniemożliwia pracownikom rozwój naukowy.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej