Dzisiaj jest: 29 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Dni Otwarte w Radomskim Centrum Onkologii

piątek, 13 październik 2017 16:41
Dział: Wiadomości
Autor 

Na spotkania ze specjalistami i bezpłatne badania zaprosiło Radomskie Centrum Onkologii. Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi centrum zorganizowało Dni Otwarte. Bo wiedza i profilaktyka to gwarancja skutecznego leczenia nowotworów.

 

Ten rak nie boli. A jak zaczyna boleć, to jest z reguły już za późno – mówi Iwona Liżewska ze Stowarzyszenia "Amazonki - Dana" w Radomiu. Pani Iwona wie, jak ważna jest profilaktyka. Miała raka. Guza znalazła u siebie sama, ale już wtedy regularnie, co roku, chodziła na badania. Dziś jest wyleczona, ale niepokój będzie jej towarzyszył już zawsze. - W podświadomości wciąż to gdzieś tkwi – mówi pani Iwona. I przekonuje, jak ważna jest profilaktyka. - Diagnoza postawiona wcześnie, przy dzisiejszym stanie medycyny to jest naprawdę bardzo duża szansa na całkowite wyleczenie.

Podczas dni otwartych w Radomskim Centrum Onkologii swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z zainteresowanymi paniami profesor Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. I też podkreślał, jak ważne jest wczesne wykrycie zmian. - Wczesne wykrycie jest elementem podstawowym dla dalszych losów tych chorych. Natomiast, no, my leczymy wszystkich, tych którzy do nas przychodzą, bez względu na fazę choroby, w jakiej się znajdują – mówi profesor Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.

Prowadzona przez lekarzy konsekwentnie od lat edukacja przynosi efekty. Coraz więcej kobiet odpowiedzialnie podchodzi do sprawy badań. To ważne, zwłaszcza, że prognozy nie są optymistyczne. Zachorowań na nowotwory, w tym na raka piersi, będzie przybywać. - W tej chwili raka piersi rozpoznaje się u około 17 tysięcy Polek i mniej więcej 180 Polaków. Natomiast to ryzyko rośnie – uważa profesor Tadeusz Pieńkowski.

Dziś prawie co czwarty diagnozowany u Polek nowotwór, to właśnie rak pierwsi. Dlatego konieczne są zakrojone na szeroką skalę programy profilaktyczne i stabilne finansowanie onkologii.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Światowy Dzień Walki z Rakiem w RCO

  Konsultacje, profilaktyczne badania oferuje wszystkim zainteresowanym Radomskie Centrum Onkologi. 3 lutego, w sobotę w szpitalu odbędzie się dzień otwarty.

 • Światowy Dzień Walki z Rakiem w RCO

  Konsultacje, profilaktyczne badania oferuje wszystkim zainteresowanym Radomskie Centrum Onkologi. 3 lutego, w sobotę w szpitalu odbędzie się dzień otwarty.

 • Radni interweniują w sprawie centrum onkologii. Będzie kontrakt?

  Radomskie Centrum Onkologii to nowoczesna placówka, przygotowana na kompleksowe leczenie pacjentów – zapewniają jej prowadzący. Teraz ma ograniczone możliwości, ze względu na niepełny kontrakt. Radomscy radni interweniują w sprawie RCO u ministra zdrowia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej