Dzisiaj jest: 26 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Radomski uniwersytet zainaugurował nowy rok akademicki

czwartek, 12 październik 2017 16:58
Dział: Wiadomości
Autor 

To 67 rok akademicki w historii uczelni. Do akademickiego grona dołączyło na pierwszym roku ponad 1300 studentów. Najwięcej chętnych było na nowy kierunek lekarski: 30 osób na jedno miejsce. Ostatecznie na tym kierunku studia rozpocznie 100 osób.

 

Dziś w auli głównej radomskiego Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego zainaugurowano rok akademicki 2017/2018. Przybyłych na uroczystość gości powitał rektor uniwersytetu profesor Zbigniew Łukasik. W ślubowaniu nowo przyjętych studentów uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wydziałów radomskiej uczelni. Pierwszy rok studiów na radomskim UT-H rozpocznie ponad 1300 osób. Z wszystkich kierunków jakie oferuje uniwersytet, największym zainteresowaniem cieszył nowo utworzony kierunek lekarski. - Wprowadzenie kierunku lekarskiego do oferty dydaktycznej uniwersytety było trafne. Na ten kierunek zarejestrowało się w systemie rekrutacyjnym 2100 osób. Na jedno miejsce przypadało 30 osób – mówi profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Ostatecznie na pierwszy rok kierunku lekarskiego przyjęto 100 osób. Podczas swojego inaugurującego nowy rok akademicki przemówienia, profesor Zbigniew Łukasik, rektor uniwersytetu pochwalił się rozpoczęciem przez radomską uczelnię współpracy z Polska Grupą Zbrojeniową. - Podpisana umowa obejmuje przede wszystkim wspólne prowadzenie prac rozwojowych w zakresie technologii militarnych. Prace te będą związane zwłaszcza z konstrukcjami i technologiami wykorzystywanymi w innowacyjnych produktach przeznaczonych dla sił zbrojnych RP – dodaje profesor Zbigniew Łukasik.
Inaugurację nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym uświetniła wojskowa orkiestra radomskiego garnizonu. UT-H rozpoczął 67 rok akademicki w swojej historii. Na radomskiej uczelni studiuje ponad 5 tysięcy osób, w tym 30 obcokrajowców.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej