Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Będzie poradnia geriatryczna i darmowe czujniki czadu?

wtorek, 10 październik 2017 16:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Utworzenie poradni geriatrycznej, Centrum Aktywności Seniorów, darmowe czujniki czadu. To niektóre założenia zaprezentowanego dziś przez władze miasta programu „Siła w seniorach”.

 

Co czwarty mieszkaniec Radomia to osoba powyżej 60. roku życia – poinformował na konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski, prezentując razem z wiceprezydentem Jerzym Zawodnikiem główne założenia nowego programu dla seniorów „Siła w seniorach”. Program oparty jest na trzech filarach: zdrowie, bezpieczeństwo i aktywność. W ramach działań prozdrowotnych władze miasta chcą kontynuować darmowe szczepienia dla seniorów przeciwko grypie, planują też uruchomić program promujący zdrowe odżywanie wśród seniorów, a także poradnię geriatryczną.
Miesięczny, szacunkowy koszt prowadzenia poradni geriatrycznej to 20 tysięcy złotych. - Oczywiście mamy świadomość, że najtrudniejszą barierą do pokonania będzie znalezienie lekarza. Na Mazowszu jest tylko ośmiu geriatrów. Musimy też poinformować NFZ o chęci uruchomienia takiej poradni. Zobaczymy jak Fundusz się do tego ustosunkuje – mówi
Jerzy Zawodnik. Jeśli NFZ nie zgodzi się na finansowanie poradni to być może pieniądze na jej działalność przekaże gmina – dodaje wiceprezydent.

Kolejne elementy programu dla seniorów to utworzenie punków konsultacyjnych i likwidacja kolejnych barier architektonicznych. Nowością są darmowe czujniki gazu, które mają być rozdawane seniorom korzystającym z piecyków mogących stwarzać ryzyko zatrucia. To na razie ogólne założenia. Wiadomo, że nie od razu wszyscy zainteresowani otrzymaliby bezpłatny czujnik. Miasto opracowuje szczegóły dotyczące m.in. zasad ich przyznawania. - To będzie zależało od możliwości finansowych – twierdzi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Tak jak w przypadku pieców: nie jesteśmy w stanie od razu w 100 % zrealizować zadanie. Ale myślę, że w ciągu kilku lat wszyscy seniorzy zostaną zaopatrzeni w czujniki gazu – dodaje prezydent.

W ramach programu „Siła w seniorach” realizowana nadal będzie karta seniora. W planach są nowe imprezy dla osób starszych, a także – to nowość – uruchomienie Centrum Aktywności Seniorów. - Chcemy to centrum utworzyć w budynku przy ul. Traugutta. W budżecie na rok 2018 zabezpieczymy środki na remont tego obiektu, tak aby na przełomie 2018 i 2019 roku uruchomić Centrum Aktywności Seniorów – informuje Radosław Witkowski. Centrum Aktywności Seniorów miałoby mieć szerszy zakres działalności niż np. funkcjonujący już dom „Senior plus” i być dostępne dla większej liczby osób. Program „Siła w seniorach” ma zostać poddany konsultacjom społecznym i ocenie seniorów. Konsultacje będą prowadzone do końca tego roku.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pierwszy taki bal

  Ponad 400 osób bawiło się w pierwszym dniu Balu Seniora w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy podzielili imprezę na dwa dni.

 • Karta na całą Polskę

  Radom przystąpił do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora. Pierwsze takie karty seniorzy otrzymali dziś podczas spotkania w magistracie. Dzięki nim można uzyskać różne zniżki podczas pobytu w całej Polsce.

 • Józefów bez fizjoterapii. Zarząd - zła decyzja NFZ. NFZ - zła oferta szpitala

  Szpital na Józefowie nie otrzymał kontraktu z NFZ na fizjoterapię ambulatoryjną dla dorosłych i na rehabilitację dla dzieci. Władze szpitala – jak mówią - nie rozumieją decyzji NFZ. Fundusz tymczasem twierdzi, że lecznica złożyła słabą ofertę.

 • Szpital w Pionkach: na razie w siatce, ale jest zagrożenie

  Jesteśmy zadowoleni, bo oba nasze szpitale znalazły się w siatce. Ale szpital w Pionkach jest w niej warunkowo – mówi starosta radomski. Zdaniem starosty istnieje zagrożenie, że Pionki z tej siatki wypadną.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej