Dzisiaj jest: 30 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

24 grudnia będzie Wigilia dla samotnych w Radomiu

czwartek, 05 październik 2017 16:00
Dział: Wiadomości
Autor 

Radom dołącza do grona miast, w których fundacja „Wolne miejsce” organizuje wieczerze wigilijne dla samotnych. Ważne jest to, że kolacje odbywają się właśnie w Wigilię, czyli 24 grudnia.

 

Gwiazdka na deptaku to impreza organizowana przez władze miasta od lat. To kolacja świąteczna dla radomian, przygotowywana mniej więcej tydzień przed faktyczną Wigilią. Wiele innych imprez świątecznych, organizowanych dla osób samotnych odbywa się kilka lub kilkanaście dni przed 24 grudnia. Tymczasem to właśnie w Wigilię samotność doskwiera najbardziej. - Jest w mieście wiele osób samotnych, które nie mają w święta gdzie iść. Są samotne, ale mają potrzebę bycia z kimś w tym dniu – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

I właśnie dla tych osób kolacje w Wigilię, czyli 24 grudnia i śniadania wielkanocne w Wielkanoc organizuje fundacja „Wolne miejsce”. W tym roku Radom dołączy do grona miast, w których 24 grudnia fundacja zorganizuje kolację dla osób samotnych. Jak opowiada Mikołaj Rykowski z fundacji, wszystko zaczęło się 18 lat temu, kiedy razem z żoną zaprosił jedną osobę, żeby wykorzystać tradycyjne, wolne miejsce przy stole. - Drażniło mnie, że przygotowujemy coś dla nikogo. Powiedziałem żonie, że albo zaczniemy to wykorzystywać, albo nie robimy tego w ogóle. Poszło w zaproszenia. Zaprosiliśmy naszego sąsiada – opowiada Mikołaj Rykowski z fundacji „Wolne miejsce”.

Po tej wieczerzy państwo Rykowscy zaprosili sąsiada ponownie za rok. Wówczas on spytał czy może o tym powiedzieć innym osobom.
W kolejnych latach samotnych gości w domu państwa Rykowskich przybywało. W końcu zabrakło miejsca. - Doszło do braku miejsca przy domowym stole. Wtedy przenieśliśmy się do prowadzonej przez nas restauracji, ale i tam zabrakło miejsc. W parku, w którym mieści się nasza restauracja jest hala. Udało się nam namówić władze do nieodpłatnego najmu tej hali wystawowej - dodaje Mikołaj Rykowski.

W ostatniej Wigilii w tej hali w Katowicach uczestniczyło ok. 2 tysięcy osób. W sumie we wszystkich miastach na wieczerze organizowane przez fundację przyszło w ubiegłym roku ok. 6 tysięcy osób. Fundacja organizuje też spotkania dla Polaków mieszkających za granicą. Żeby przedsięwzięcie się udało, potrzebna jest pomoc. Fundacja ma środki własne, ale korzysta też z wsparcia wolontariuszy i sponsorów. Poszukuje chętnych do pomocy w Radomiu. - Szukamy m.in. osób, które artystycznie mogłyby nas wspomóc, kolędować, żeby wieczór był miły – dodaje Mikołaj Rykowski.

Spotkania z wolontariuszami zainteresowanymi pomocą przy organizacji kolacji wigilijnej dla samotnych w Radomiu odbywają się w każdą środę o godz. 18.00 w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Kościuszki.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Wigilia wojskowe rodziny w 42 BLSzk. W Radomiu

  W 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbyło się tradycyjne garnizonowe spotkanie wigilijne. Wśród zaproszonych gości byli między innymi radomscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz Radomia, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych organizacji, żołnierze oraz pracownicy bazy.

 • Świątecznie w DPS Weterana Walki i Pracy

  To mieszkańcy są największą wartością tego domu – mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy, w którym zorganizowano spotkanie wigilijne.

 • Sportowcy połamali się opłatkiem

  Przedstawiciele świata sportu i turystyki, głównie trenerzy i działacze spotkali się na tradycyjnym opłatku w Urzędzie Miejskim. Były życzenia i rozmowy na temat wyników w mijającym roku.

 • Radomscy biznesmeni podsumowują rok. Z zadowoleniem

  To dobry rok dla radomskich przedsiębiorców i wiele wskazuje na to, że lata kolejne także będą przynosiły pozytywne informacje – mówią przedstawiciele lokalnego biznesu, którzy uczestniczyli w dorocznym, świątecznym spotkaniu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej