Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Tegoroczne dyktando pisane...wierszem

sobota, 30 wrzesień 2017 14:50
Dział: Wiadomości
Autor 

Za nami XII Konkurs o Tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii. Tekst dyktanda jak zawsze układał prof. Andrzej Markowski, który w tym roku zaskoczył niektórych uczestników pisząc dyktando wierszem.

 

- Myślę, że nie jest aż tak trudne – mówił jeszcze przed rozpoczęciem o tekście dyktanda jego autor, czyli prof. Andrzej Markowski, polski językoznawca. W tegorocznym Konkursie o Tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii wzięło udział 111 uczestników. Była to XII edycja imprezy. Jakub i Marysia pisali dyktando po raz pierwszy. - Skłoniła nas do tego obecność profesora – mówi Jakub. - Jestem dobra z ortografii. Chcę się sprawdzić – dodaje
Marysia.

Pani Halina z kolei uczestniczyła w dyktandzie kolejny rok z rzędu. Ważny jest dla niej nie tyle wynik, co samo spotkanie z autorytetem w dziedzinie języka polskiego. - Samo spotkanie z prof. Markowskim to już przyjemność. Podziwiam kulturę jego języka. To jeden z nielicznych już autorytetów - mówi
pani Halina.

To, co mogło zaskoczyć uczestników tegorocznego dyktanda, to jego forma. Profesor napisał wiersz. Jeśli ktoś ma problemy z pisownią łączną i rozdzielną, to ten wiersz byłby dla niego zapewne niełatwy. Profesor skupił się też na umiejętności używania wielkich i małych liter.

Dyktando było też okazją do rozmów o stanie języka polskiego. Czy Polacy potrafią mówić po polsku? - pytamy. Prof. Markowski odpowiada, że nie do końca jest zadowolony z tego, jak niektóre grupy społeczne posługują się językiem polskim. Ważna jest bowiem nie tylko poprawność, ale i etyka. - Chodzi o to, żeby nie manipulować, żeby dążyć do porozumienia, a nie jątrzenia. Bo językiem można wyrządzić wiele krzywd. Ktoś już dawno temu powiedział, że język to więcej niż krew – dodaje prof. Andrzej Markowski.

Czyli słowem powinniśmy prowadzić do pojednania. I robić to w dobrym stylu. Profesora dziś rażą niekiedy bezpodstawne zapożyczenia wyrazów z języków obcych. - Od kilu lat mamy do czynienia z nadużywaniem słowa 'dedykowany'. Mówimy np., że olej jest dedykowany do silnika. To bezpodstawne zapożyczenie. On jest po prostu przeznaczony - mówi prof. Markowski.

W tym roku organizator konkursu, czyli Miejska Biblioteka Publiczna wprowadziła innowację. Zamiast jednego były dwa dyktanda. Pierwsze, otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Drugie natomiast przeznaczone było tylko dla laureatów z poprzednich edycji.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Dyktando nie tylko dla mistrzów

  Kto zdobędzie tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii okaże się już za kilka dni. Na razie trwają zapisy i przygotowania do imprezy. Konkurs organizuje Miejska Biblioteka Publiczna.

 • Mistrz ortografii po raz drugi

  Sebastian Mirecki Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii 2016. To już drugi, mistrzowski tytuł dla pana Sebastiana.

 • Dyktando radomskie. Zapisz się

  24 września odbędzie się coroczny konkurs o tytuł mistrza ortografii polskiej organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. Zgłoszenia na dyktando przyjmowane są jeszcze przez tydzień.

 • Radomski Mistrz Polskiej Ortografii

  X Konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii rozstrzygnięty. Główne trofeum zdobyła Katarzyna Kwiecień, która wcześniej była już kilka razy w czołówce.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej