Dzisiaj jest: 1 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Natalia, Blanka, Eligiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Nowa dyrektor zapowiada sezon Radomskiej Orkiestry Kameralnej

czwartek, 28 wrzesień 2017 16:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Będzie kilka koncertów bez dyrygentów, w wakacje zagrają kwartety, akademię dyrygentów zastąpi Międzynarodowy Kurs Orkiestrowy i Dyrygencki. Repertuar ma być „przystępniejszy”. Pierwszy koncert już w sobotę.

 

Po wakacyjnej przerwie, w środę ruszyły próby przed pierwszym w tym sezonie artystycznym koncertem Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie to jednocześnie koncert jubileuszowy. ROK w Radomiu ma 10 lat. W sobotę będzie tort – to w przerwie, a w programie koncertu znalazł się m.in Mozart. - Podczas koncertu usłyszymy znakomitego pianistę Romana Rabinovicha, który jest laureatem wielu konkursów, m.in. konkursu im. Artura Rubinsteina. Jako ciekawostkę dodam, że pan Roman jest malarzem – informuje Natalia Rogińska, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Wydarzeniem sezonu ma być zorganizowany po raz III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego Arboretum. Jury I etapu, czyli Paul Patterson, Maciej Żółtowski i Piotr Moss wybrali już spośród ponad stu zgłoszonych na konkurs, sześć finałowych partytur. - Wśród tych sześciu utworów jest jeden, który - jeśli zostanie nagrodzony - to myślę, że będzie radomianom bliski. Nic więcej teraz nie powiem, ale proszę mieć to w pamięci – mówi Piotr Moss.

Finał Arboretum z udziałem Krzysztofa Pendereckiego zaplanowano na 21 listopada. Sam sezon artystyczny orkiestry ma być – jak zapowiada nowa dyrektor - różnorodny i barwy. W planach są m.in. koncerty z piosenkami Agnieszki Osieckiej, w grudniu wystąpi z muzykami Atom String Quartet, na Walentynki będzie muzyka celtycka. - Cały sezon jest skonsultowany z członkami orkiestry i wspólnie pomyślany. Chciałabym korzystać także z ich kontaktów, nie tylko ze swoich – mówi Natalia Rogińska.

Repertuar tego sezonu jest lżejszy w porównaniu z latami poprzednimi – dodaje dyrektor ROK. To jedno z założeń nowej dyrekcji. Natalia Rogińska – zgodnie z zapowiedziami – w sezonie zaprosi też na kilka koncertów bez udziału dyrygentów. - Bez dyrygentów, żeby pokazać orkiestrę. Pokazać, że są w stanie zagrać bez dyrygenta. Szczególnie, że to nie nowość, bo większość orkiestr kameralnych występuje bez dyrygentów – dodaje dyrektor ROK.

Wśród innowacji zapowiadanych przez nową dyrekcję jest też Międzynarodowy Kurs Orkiestrowy i Dyrygencki, który odbędzie się na początku lipca i zastąpi dotychczasową Międzynarodową Akademię Dyrygentów. W wakacje natomiast orkiestra, ale w składzie okrojonym do kwartetu ma zagrać kilka koncertów w muszli w parku Kościuszki.

Natalia Rogińska wyjaśnia też dlaczego strona internetowa orkiestry nie funkcjonuje poprawnie, dlaczego nie ma zaktualizowanych informacji. Jak tłumaczy, w przygotowaniu jest nowa storna, która zostanie uruchomiona w najbliższym czasie.
A jubileuszowy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej rozpocznie się w sobotę o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ul. Żeromskiego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej