Dzisiaj jest: 10 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wchodzi sieć szpitali. W Radomiu bez rewolucji?

środa, 27 wrzesień 2017 16:57
Dział: Wiadomości
Autor 

1 października wchodzi w życie sieć szpitali. Szpitale radomskie znalazły się w tej sieci. Na razie nie zanosi się na rewolucję. Póki co, konkretne zmiany zachodzą w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

 

Kilka tygodni temu, czyli w momencie, w którym po raz pierwszy informowaliśmy o tym, że radomskie lecznice znalazły się w sieci szpitali NFZ, zarządzający placówkami nie komentowali szeroko tej informacji. Wówczas – jak mówili – niewiele było wiadomo. Teraz, czyli kilka dni przed 1 października – jak wynika z wypowiedzi zarządów - niewiele się zmieniło, czyli wiadomo, że sporo jeszcze nie wiadomo, że czas pokaże co przyniesie nowy system. Choć zarówno w jednej, jak i w drugiej lecznicy bez wątpliwości podawane są informacje, że sytuacja pacjentów nie pogorszy się. - Dla pacjentów niewiele się zmienia – mówi odpowiedzialny za służbę zdrowia w mieście wiceprezydent Jerzy Zawodnik. - Dla pacjentów nic się nie zmieni – dodaje Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie.

Zarządzający szpitalami nie chcą nawet podawać konkretnych kwot, przekazanych z NFZ w ramach sieci szpitali. Odpowiedzialny za szpital miejski wiceprezydent mówi, że właściwie to nie wiadomo do końca jakie finanse w nowym systemie otrzyma szpital. Wiadomo oczywiście, że – zgodnie z założeniami rządowymi – będzie to ryczałt. - Wiemy, że na IV kwartał tego roku otrzymaliśmy tyle samo, co na III kwartał tego roku. Liczymy, że od stycznia dostaniemy finanse na 3 lata i wtedy faktycznie będziemy mogli mówić czy zmieni to zasadniczo sytuację polskiego i radomskiego szpitalnictwa – twierdzi Jerzy Zawodnik.

Obecne kwoty ryczałtu NFZ ustalał na podstawie świadczeń, jakie szpitale wykonały w 2015 roku. - Miejmy nadzieję, że to wystarczy – mówi Karolina Gajewska. - Pewności nie ma? - pytamy. - To czas pokaże – odpowiada rzecznik.

Jak wynikało z założeń rządowych, szpitale miały mieć umowy zawarte na cztery lata. Choć kierownik Narodowego Funduszu Zdrowia w Radomiu zaznacza, że raz ustalona kwota ryczałtu może zostać zmieniona. - Na ten rok ustawodawca określił kwotę ryczałtu na podstawie wykonanych już świadczeń. Ale na kolejne lata kwota będzie uzależniona od wykonywanych teraz świadczeń - dodaje Andrzej Cieślik, kierownik delegatury NFZ w Radomiu.

Nadal niepewny jest los poradni neurochirurgicznej i otolaryngologicznej szpitala miejskiego. Te poradnie nie znalazły się w sieci szpitali. Ich kontrakt został przedłużony tylko do połowy przyszłego roku. - Co się będzie działo od lipca 2018 roku, tego zagwarantować nie mogę - mówi Jerzy Zawodnik.
Początkowo w sieci nie znalazł się też oddział hematologii szpitala na Józefowie. Ale w tym przypadku sytuacja rozstrzygnęła się na korzyść lecznicy. NFZ zagwarantował finansowanie hematologii.

Nowa ustawa nakłada też obowiązek na szpitale, które znalazły się w sieci, prowadzenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przypominamy: to opieka, która w określonych punktach świadczona jest od godziny 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie i od 8.00 do 8.00 w soboty i święta. I w tym przypadku w Radomiu zachodzą konkretne zmiany. Do tej pory w mieście działały trzy punkty nocnej i świątecznej opieki: przy ul. Tochtermana, Krychnowickiej i Okulickiego. Od 1 października będą dwa punkty: dotychczasowy przy ul. Tochtermana i nowy – w szpitalu na Józefowie, czyli przy ul. Aleksandrowicza. - Pacjent, który będzie chciał skorzystać z nocnej i świątecznej opieki, będzie wchodził przez główne wejście, kierował się w prawo i tam będą gabinety lekarskie – instruuje Karolina Gajewska ze szpitala przy ul. Aleksandrowicza. Dodaje jednak, że to rozwiązanie tymczasowe. Za kilka tygodni pacjentom zostaną udostępnione nowe gabinety, o czym szpital ma jeszcze informować.
Nowe punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 października zostaną też uruchomione w Iłży i Grójcu. Od piątku do niedzieli NFZ w Radomiu będzie prowadził całodobowe dyżury telefoniczne, w ramach których wyjaśnianie mają być wszystkie wątpliwości dotyczące m.in zmian w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Zainteresowani będą mogli dzwonić pod nr
48 670 96 00.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Zmiany na parkingu przy szpitalu miejskim

  Od poniedziałku obowiązują zmiany na parkingu przy szpitalu miejskim. Zarząd zdecydował o wdrożeniu nowego systemu. Często się zdarzało, że miejsca postoje był zajmowane przez auta nieuprawnione lub w niekontrolowanym czasie.

 • Radomska szpitale grają z WOŚP

  W szpitalu na Józefowie już dziś rozpoczęła się WOŚP. Za datek wrzucony do puszki odwiedzający mogli skorzystać z badania np. poziomu cholesterolu czy cukru. Radomskie szpitale przekonują, że warto grać z Orkiestrą.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej