Dzisiaj jest: 21 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Czy Radom ma szansę na reparacje wojenne?

wtorek, 26 wrzesień 2017 15:00
Dział: Wiadomości
Autor 

PiS domaga się raportu o stratach, jakie Radom poniósł podczas II wojny światowej. Prezydent miasta Radosław Witkowski odpowiada, że właściwym adresatem wniosku powinien być Instytut Pamięci Narodowej.

 

Dyskusja o reparacjach wojennych od Niemiec za zniszczenia w czasie II wojny światowej toczy się w naszym kraju od kilku miesięcy. Temat zdążył już podzielić polską scenę polityczną. Od poniedziałku do tej dyskusji dołączył także Radom. - Chcemy wiedzieć jakie starty - w złotówkach - poniósł Radom, żeby w momencie kiedy reparacje, których domaga się polski rząd zmaterializują się, wystąpić o roszczenia za starty – mówi Marek Szary, przewodniczący Klubu Radnych PiS.
Podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej radny Szary złożył wniosek o sporządzenie raportu o stratach, jakie Radom poniósł w czasie II wojny światowej. Prezydent Radosław Witkowski odpowiada, że właściwym adresatem tego wniosku powinien być Instytut Pamięci Narodowej. - To jest instytucja, która zbiera wszelkie informacje związane ze stratami jakie Polska poniosła podczas II wojny światowej. Oczywiście jeżeli będziemy mogli jakieś dane przygotować, to to zrobimy – mówi Radosław Witkowski.
Według prezydenta Radomia, wniosek PiS to próba przenoszenia do Radomia standardów warszawskich i próba uprawiania niepokojącej polityki. - Temat ogólnopolski radni PiS próbują przenieść do Radomia. Jest to bardzo niepokojące, a szczególnie tak krótko po wyborach w Niemczech – dodaje prezydent Radosław Witkowski.
Radom w czasie II wojny światowej był stolicą Dystryktu Radomskiego, jednego z pięciu wchodzących w skład Generalnego Gubernatorstwa. Miasto – jak mówi Sebastian Piątkowski, historyk z radomskiej delegatury IPN – najbardziej ucierpiało pod względem strat w ludności. - Jak się szacuje, spośród około 26 tysięcy osób narodowości żydowskiej i mieszkających w Radomiu, przeżyło okupację moim zdaniem około jednego tysiąca. Nie wiemy natomiast ile osób zostało rozstrzelanych na przykład na Firleju – mówi historyk.
Sebastian Piątkowski sporządził także listę radomian wywiezionych do obozów zagłady. Jest na niej ponad tysiąc nazwisk. Jak mówi radomski historyk, duże starty poniosły zakłady przemysłowe, m.in. Fabryka Broni, z której okupant hitlerowski wywiózł cały park maszynowy. Do Radomia powróciła tylko niewielka część tego majątku. Trudno natomiast oszacować jakie starty Radom poniósł w infrastrukturze. Zdaniem Sebastian Piątkowskiego, oszacowanie takich strat jest niezwykle trudne. Zwłaszcza, że częściowo dotyczą one skarbu państwa, który był np. właścicielem Fabryki Broni.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • Znamy kandydata PiS na prezydenta Radomia!

  Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości ogłoszono listę kandydatów na fotele prezydentów miast. W tym gronie znalazło się nazwisko Wojciecha Skurkiewicza, który wystartuje w wyborach w Radomiu.

 • Premier RP spotkał się z radomianami. Padło kilka obietnic

  Kontrakt na pół miliarda złotych dla Fabryki Broni na zakup karabinka „Grot”, około 300 milionów złotych na rozbudowę, modernizację i wydzielenia zakładu w Pionkach jako samodzielnego zakładu przemysłowo-obronnego i przyśpieszenie budowy drogi ekspresowej S7 – takie obietnice złożył przebywając w piątek w Radomiu, premier Mateusz Morawiecki. Wbrew oczekiwaniom premier na ogłosił nazwiska kandydata PiS na prezydenta w nadchodzących wyborach samorządowych.

 • Kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta Radomia ?

  Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – przedstawi swojego kandydata na prezydenta Radomia w nadchodzących wyborach samorządowych. PiS już wie kto to będzie, ale milczy na ten temat. Na giełdzie nazwisk prowadzi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej