Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

XIII Radomskie Targi Pracy

piątek, 22 wrzesień 2017 17:10
Dział: Wiadomości
Autor 

Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników o wykształceniu technicznym. Poszukujący chcieliby pracę dobrze płatną, żeby nie martwić się o jutro. Dziś odbyły się XIII Radomskie Targi Pracy.

 

Ponad 1,5 tysiąca ofert pracy było na XIII Radomskich Targach Pracy. - Szukamy wszystkich. Od stanowisk robotniczych przez specjalistów, pracowników średniego szczebla, po stanowiska kluczowe w firmie - informuje
Anna Budzińska z Global Cosmed.

Wielu pracodawców poszukuje wyspecjalizowanych pracowników, przede wszystkim z wykształceniem technicznym. - Poszukujemy operatorów CNC, osób o wykształceniu technicznym, mechaników. Mamy problem ze znalezieniem takich pracowników – dodaje Monika Kowalska z PPH Radmont.

O problemie niedopasowania kwalifikacji bezrobotnych do wymagań pracodawców mówi się od dawna. Problem nie maleje, wręcz narasta – informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Przy okazji dodaje, że nie jest to jedyna przyczyna bezrobocia. Inną jest brak chęci do pracy. - To nie tajemnica, że około połowa zarejestrowanych nie jest zainteresowana pracą. Widocznie na zasiłkach socjalnych żyje się dobrze bez żadnego wysiłku – twierdzi Józef Bakuła, dyrektor PUP w Radomiu.

Wśród odwiedzających Radomskie Targi Pracy tuż po godzinie 10.00, czyli na początku wydarzenia sporo było młodzieży, ale też osób w wieku 50 +. Niektórzy spoza Radomia. - Jestem z Pionek. Poszukuję pracy, mam 56 lat. Pracowałam w Pronicie. Pronit upadł - opowiada pani Małgorzata.
Teraz jest bezrobotną. Jaką chciałaby pracę? – pytamy. Mówi, że nawet za najniższą krajową: - Żebym przeżyła. Żeby na opłaty starczyło, na życie – dodaje. Na kwestie zarobków zwraca też uwagę pan Janusz. Przyszedł na targi, żeby – jak mówi - rozejrzeć się. - Praca jest, ale dobrze byłoby utrzymać się z tej pracy. To druga sprawa – mówi pan Janusz.

Jak widać zatem, problem bezrobocia to problem złożony. Bo są tacy, którzy – jak twierdzi dyrektor PUP-u - pracować nie chcą, są tacy, którzy pracy szukają i – jak mówią – otrzymują propozycje z niską pensją. Wreszcie są pracodawcy, którzy nie mogą znaleźć specjalistów, mimo że – jak przekonują – oferują dobre warunki zatrudnienia. - Myślę, że jeśli chodzi o naszą firmę, to warunki zatrudnienia, pakiet socjalny, które są częścią angażu, są niezłe - dodaje Anna Budzińska z Global Cosmed.
Mimo złożoności problemu w ostatnim czasie sytuacja na rynku pracy poprawiała się. Także w Radomiu, który z miesiąca na miesiąc odnotowywał rekordowo niską stopę bezrobocia. Teraz ten spadek nieco wyhamował – informuje dyrektor urzędu pracy w Radomiu. - W kraju od 3 miesięcy mamy wyhamowanie spadku bezrobocia. Stopa w kraju zatrzymała się na poziomie 7,1 %. W Radomiu zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu mieliśmy delikatne spadki. Przewidujemy, że stopa dalej będzie spadać chociażby z tego względu, że z dniem 1 października z rejestru bezrobotnych wykreślimy 700 osób, które przejdą na emeryturę – informuje Józef Bakuła.

Jak wynika z danych statystycznych, pod koniec sierpnia stopa bezrobocia wynosiła 14,6 %, a w powiecie 20,4 %.
Organizatorami XIII Radomskich Targów Pracy były radomska filia Wojewódzkiego Urząd Pracy i  Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PSL: jesteśmy zbulwersowani postawą radnych

  Jesteśmy zbulwersowani postawą radnych, którzy nie korzystają z przywileju zgłaszania poprawek, a głosują przeciw budżetowi – mówi Józef Bakuła, szef radomskiego PSL.

 • Ważny powód? PSL wyjaśnia: ASF blisko

  Nie poparliśmy budżetu państwa, bo jest zbyt rozbuchany i nie uwzględniono w nim naszych postulatów – mówią przedstawiciele PSL. Jednym z postulatów było zarezerwowanie dodatkowych pieniędzy na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń. Choroba dotarła już na teren byłego województwa radomskiego.

 • PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

  Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

 • Czołowi politycy PSL w Radomiu na święcie ludowym

  Żyjemy w czasach, w których prawo zastępuje się bezprawiem. To czasy kryzysu moralnego i etycznego. W tej sytuacji nie powinniśmy siedzieć cicho – mówił Józef Bakuła, szef radomskiego PSL podczas Święta Ludowego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej