Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wsparcie z UE: nadal ponad 5 mld zł. do wykorzystania

piątek, 22 wrzesień 2017 16:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Na razie w obecnej perspektywie unijnej rozdysponowana została 1/3 środków. Nadal do wzięcia jest ponad 5 miliardów złotych. O tym, jak sięgnąć po te pieniądze mówili w Radomiu przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Środków Unijnych.

 

Mazowsze w tej perspektywie unijnej łatwo nie ma. Zostaliśmy uznani za region bardziej rozwinięty co powoduje, że unijne środki są nieco trudniejsze do zdobycia. - Nieco węższy jest zakres środków, które są skierowane do samorządów, znacznie szerszy jest zakres środków skierowanych do instytucji naukowych, instytucji otoczenia biznesu na działania bardziej związane z innowacjami, z wdrażaniem nowych technologii, niskoemisyjność jest promowana – mówi Grzegorz Świętorecki, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Ale samorządy jakoś sobie radzą. Robią ścieżki rowerowe, parkingi w systemie parkuj i jedź, kupują autobusy niskoemisyjne. Nieźle radzą sobie też firmy. Wykorzystują doświadczenia zdobyte w pierwszej perspektywie, w latach 2007 – 2014. Na tle województwa w zakresie pozyskiwania środków region radomski ani nie ustępuje miejsca, ani specjalnie nie wyróżnia się. - Z regionu radomskiego zostało złożonych ponad 600 wniosków. W tej chwili do dofinansowania skierowano prawie 180 projektów, mamy ponad 120 podpisanych umów na kwotę 174 milionów. Kolejne 36 projektów jest w trakcie oceny – mówi Grzegorz Świętorecki.

Ale w tej perspektywie, choć to już połowa, na razie wykorzystana, a ściślej – zakontraktowana została dopiero jedna trzecia środków. Z 8 miliardów. Czyli nadal do wykorzystania jest, w całym województwie, ponad 5 miliardów złotych. - Chciałbym, aby Radom był liderem. Mamy dopiero 1/3 środków zakontraktowanych a jeszcze 2/3 są. Zachęcam pana prezydenta, wszystkie służby ale też wszystkie stowarzyszenia bo one najbliżej są problemów i one, te pieniądze, przynoszą najlepszy efekt – mówi poseł Leszek Ruszczyk.

M.in. po to, żeby pokazywać jak sięgać po środki unijne, kto może to robić, i na jakie cele Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych zorganizowała w Radomiu konferencję szkoleniową. - Przedstawiamy gdzie można aplikować, o co można aplikować, w jakiej wysokości – mówi Grzegorz Świętorecki.

To była pierwsza z cyklu konferencji regionalnych odbywających się w miastach subregionalnych, czy dawnych miastach wojewódzkich województwa mazowieckiego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Radom uczci wstąpienia Polski do UE

    Rozdawanie biało-czerwonych flag, konkursy i wspólne odśpiewanie „Ody do radości” - tak w Radomiu we wtorek 1 maja zostanie uczczone nie Święto Pracy, a 14 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  • Pieniądze na opiekę nad niepełnosprawnymi. Rusza nabór

    Nawet 100 tysięcy złotych otrzymają organizacje, które przedstawią najlepsze pomysły na innowacyjne rozwiązania, ułatwiające życie osobom zależnym i ich opiekunom. Nabór wniosków o przyznanie grantów rusza 21 listopada.

  • Pieniądze z Unii na radomską starówkę?

    Remont kolejnych zabytkowych kamienic, prace archeologiczne, a potem renowacja ratusza. Wszystko po to, żeby Miasto Kazimierzowskie zaczęło tętnić życiem, a starówka stała się "wizytówką" Radomia. Samorząd ma nadzieję, że kosztowne prace uda się wykonać dzięki unijnym pieniądzom.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej