Dzisiaj jest: 1 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Natalia, Blanka, Eligiusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Józefów bez fizjoterapii. Zarząd - zła decyzja NFZ. NFZ - zła oferta szpitala

czwartek, 21 wrzesień 2017 16:23
Dział: Wiadomości
Autor 

Szpital na Józefowie nie otrzymał kontraktu z NFZ na fizjoterapię ambulatoryjną dla dorosłych i na rehabilitację dla dzieci. Władze szpitala – jak mówią - nie rozumieją decyzji NFZ. Fundusz tymczasem twierdzi, że lecznica złożyła słabą ofertę.

 

Z rehabilitacji dziecięcej na Józefowie od wielu lat korzysta m.in. syn pani Doroty, 12-letni Wiktor. Niestety, na razie wiele wskazuje na to, że od 1 października pani Dorota będzie musiała szukać innego miejsca do ćwiczeń dla swojego syna. Bo Wiktor potrzebuje stałej opieki. Tu – jak mówi kobieta – otrzymywał fachową pomoc. - Wiktor jest dzieckiem po wylewie, z niedowładem. Od samego początku korzystamy z tej poradni. Ciężko jest dopasować metody i skuteczność, żeby to miało sens. Poza tym dziecko przyzwyczaiło się do tego miejsca, do rehabilitantów - mówi
Dorota Zielińska, mama Wiktora.

Pani Dorocie wtóruje pan Paweł, który regularnie przyjeżdża tu ze swoją 3-letnią córeczką Tosią. Dziewczynka ma Zespół Downa. - To miejsce jest dobre, fachowe no i ważne jest przyzwyczajenie Tosi do rehabilitanta - opowiada Paweł Sikora, tata trzylatki.

Rodzice są bardzo zaniepokojeni, bo już wiedzą, że szpital nie otrzymał kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia na fizjoterapię ambulatoryjną dla dorosłych i na rehabilitację dla dzieci. - Jesteśmy w kropce – mówi pan Paweł.

Jeśli decyzja nie zostanie zmieniona, od 1 października z rehabilitacji nie skorzysta 150 dzieci, które były już zapisane i ponad 2000 dorosłych. - Szpital nie rozumie decyzji NFZ-u. Decyzja nie wiadomo dlaczego, zwłaszcza że oba zakłady prowadzone były od 20 lat - mówi Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Jak dodaje rzeczniczka, lecznica próbowała negocjować z Funduszem, ale o negocjacjach praktycznie nie było mowy. - Szpital otrzymał propozycję finansowania od NFZ, ale te pieniądze nie były wystarczające – dodaje Karolina Gajewska.

Narodowy Fundusz Zdrowia z kolei twierdzi, że – zgodnie z przepisami – na udzielenie kontraktu na fizjoterapię rozpisał konkurs. Zawarte wcześniej umowy kończą się 30 września. W drodze konkursu właśnie Fundusz wybierał te placówki, które od 1 października otrzymają finansowanie. Rzecznik mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ, który zajmował się tym konkursem informuje, że radomska lecznica złożyła słabą ofertę. Słabszą od pozostałych. - W ofercie szpitala był brak specjalisty fizykoterapii na przykład. Kryteria były jednakowe dla wszystkich i trudno podejrzewać komisję konkursową o jakąkolwiek manipulację - mówi Andrzej Troszyński, rzecznik mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

O przyznaniu pieniędzy decydowało miejsce w rankingu, na które składała się ocena poszczególnych kryteriów. Pierwszych 12 miejsc otrzymywało finanse. Placówki, które znalazły się niżej już nie. Józefów był 18. Jednocześnie rzecznik NFZ zaznacza, że przyznano pieniądze dla innych placówek w Radomiu, które prowadzą rehabilitację. Ale rodzice dzieci twierdzą, że w większości to rehabilitacja grupowa. Tymczasem tu, na Józefowie ich dzieci miały zajęcia indywidualne. - Mamy do czynienia z konsekwencją słabej oferty szpitala - mówi Andrzej Troszyński. - Ale są w Radomiu placówki, które oferują rehabilitację dziecięcą. Zresztą będziemy im się przyglądać i dbać o to, żeby jakość usług nie była gorsza niż do tej pory – dodaje.

Władze szpitala na Józefowie odwołały się od decyzji NFZ-u. Procedura odwoławcza jest w toku.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Radni szukają porozumienia w sprawie budżetu

  Najprawdopodobniej 12 marca odbędzie sesja nadzwyczajna rady miejskiej. Radni zajmą się na niej między innymi budową oddziału rehabilitacji. Ta sesja to wynik porozumienia, jakie udało się ostatnio osiągnąć.

 • Radomska szpitale grają z WOŚP

  W szpitalu na Józefowie już dziś rozpoczęła się WOŚP. Za datek wrzucony do puszki odwiedzający mogli skorzystać z badania np. poziomu cholesterolu czy cukru. Radomskie szpitale przekonują, że warto grać z Orkiestrą.

 • W szpitalach „mniej komfortowo, ale nie ma paraliżu”

  Jak zapowiadali, tak zrobili. Lekarze zarówno ze szpitala mazowieckiego na Józefowie, jak i miejskiego przy ul. Tochtermana wypowiedzieli klauzule opt-out. Dla szpitali to problem, ale – jak zapewniają – wypowiedzenia nie spowodują teraz paraliżu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej