Dzisiaj jest: 29 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pamiętaj o Alzheimerze. I „nie bój się prosić o pomoc”

czwartek, 21 wrzesień 2017 16:07
Dział: Wiadomości
Autor 

Pod hasłem „nie bój się prosić o pomoc” rusza kampania fundacji Pro Civitas Bono skierowana głównie do osób po 65. roku życia i ich rodzin. W tym wieku można zaobserwować pierwsze objawy świadczące o Alzheimerze.

 

Kampania fundacji Pro Civitas Bono ma na celu przekonanie osób starszych, które ukończyły 65. rok życia, żeby się nie bały i poprosiły o pomoc, jeśli zauważą u siebie oznaki Alzheimera. To także kampania skierowana do rodzin. Ważne, żeby działać szybko, bo choć Alzheimer to choroba, której nie da się wyleczyć, to odpowiednio wczesna reakcja pozwoli na szybką diagnozę, wcześniejsze leczenie, lepszy komfort i wydłuży życie – mówią lekarze. -
Najczęściej pierwsze symptomy Alzheimera, które zazwyczaj pojawiają się ok. 65 lat, zauważa rodzina - mówi Krzysztof Nadgrodkiewicz, ordynator oddziału neurologii w szpitalu na Józefowie. - Jeśli zauważamy, że często czegoś zapominamy, nie odkładamy przedmiotów w miejsca, w które zwyczajowo odkładaliśmy, powinniśmy się zwrócić do lekarza. Niezależnie też od wszystkiego, osoby po 65. roku życia powinny trenować umysł, czyli na przykład rozwiązywać krzyżówki – radzi ordynator.

21 września to Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera. Niestety, choroba stanowi duży problem społeczny, dlatego fundacja Pro Civitas Bono kolejny raz organizuje kampanię, która ma zwracać uwagę na schorzenie. - Chcemy namówić te osoby, żeby nie bały się diagnozować, iść do lekarza – mówi Aneta Śledź z fundacji Pro Civitas Bono. - Strach to naturalna rzecz, nic dziwnego, że się boimy, ale choroba od strachu nie zniknie – dodaje.

Bo już teraz chorych na Alzheimera w Polsce jest ok. 200 tysięcy. Ta liczba będzie rosnąć – mówią lekarze. - Prognozy demograficzne są niekorzystne. Szacuje się, że po 2050 roku liczba chorych wzrośnie trzykrotnie – mówi Krzysztof Nadgrodkiewicz.

Na całym świecie n Alzheimera choruje ok. 30 milionów ludzi.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Zrozumieć Alzheimera

    "Zrozumieć Alzheimera" to projekt, który ma na celu zwiększenie wiedzy mieszkańców regionu radomskiego na temat tej choroby. W czasie weekendu prowadzona była akcja informacyjna.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej