Dzisiaj jest: 5 Października 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary

Radom i Dęblin zorganizują wspólnie pokazy lotnicze

wtorek, 19 wrzesień 2017 16:21
Dział: Wiadomości
Autor 

Pokazy uświetnią przyszłoroczne obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. O połączeniu sił Radomia i Dęblina mówił w poniedziałek w Radomiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 

Pierwsza deklaracja, że Radom chce współorganizować pokazy lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego w 2018 roku padła na zakończenie tegorocznego Air Show. Złożył ją prezydent Radomia Radosław Witkowski. Dwa tygodnie później prezydent potwierdzał to, co powiedział w programie „Kelles-Krauza 13” tv Dami. Przy okazji to właśnie wtedy padła sugestia, żeby stulecie odbyło się w dwóch miastach – Radomiu i Dęblinie. Bo Dęblin to legendarna, licząca ponad dziewięćdziesiąt lat „Szkoła Orląt”. W Dęblinie dwadzieścia lat temu odbywały się pokazy Air Show. Miasto wydaje się naturalnym kandydatem na współorganizatora obchodów. Pomysł podchwyciło Ministerstwo Obrony Narodowej. W poniedziałek podczas pobytu w Radomiu, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz potwierdził, że Radom i Dęblin wspólnie zorganizują przyszłoroczny jubileusz. - Te pokazy będą miały wtedy wyjątkowy wymiar. Dlatego myślimy, żeby obchody miały charakter połączony. Żeby obejmowały Radom i Dęblin, stolicę polskich skrzydeł. To jest możliwe – mówił w PGZ Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
Z deklaracji ministra obrony zadowolona jest burmistrz Dęblina, Beata Siedlecka. - Miasto Dęblin, jako samorząd lokalny chętnie podejmie taką inicjatywę we współpracy z Radomiem i MON. To dla nas ogromny zaszczyt i możliwość promowania naszego miasta. Dęblin to kolebka polskiego lotnictwa. Ja cieszę się, że po ponad 20 latach pokazy lotnicze wróciłyby do Dęblina. Myślę, że nasze dwa samorządy podołają tak dużej inicjatywie – mówi burmistrz Dęblina.
Ze współpracy przy organizacji przyszłorocznych pokazów cieszy się także radomski magistrat. - Jeśli te informacje oficjalnie się potwierdzą, to jesteśmy szczęśliwi i jesteśmy przygotowani na to, żeby przyszłoroczne pokazy zorganizować tak samo dobrze, jak i w tym roku. Pozostaje pytanie jak pokazy w dwóch miastach miałyby wyglądać. Ale Radom udowodnił, że jest miejscem najlepszym i myślę, że nasza współpraca będzie wyglądać bardzo dobrze – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze, które odbędą się w przyszłym roku – to już wiadomo – nie będą miały w nazwie słów „Air Show”. Pokazy uświetnią obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego i jak udało nam się dowiedzieć, firmować je będą nowe logo i nazwa, specjalnie przygotowane na tę okazję. Przygotowania do tej imprezy rozpoczęły się jeszcze przed tegorocznym Air Show. Strona wojskowa wysłała zaproszenia do udziału w przyszłorocznej imprezie do ponad 30 państw. Kilka z nich już potwierdziło swój udział.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ceny biletów na Air Show znane. Kiedy sprzedaż ?

  Znane są już ceny biletów na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia na lotnisku na Sadkowie.

 • To będzie największe Air Show w historii

  To już pewne. 25 i 26 sierpnia na lotnisku na Sadkowie odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W środę w Warszawie podpisano porozumienie o organizacji pokazów w Radomiu.

 • Umowa na organizację AIR SHOW 2018 podpisana

  W środę, 23 maja w pierwszej Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie podpisano porozumienie w sprawie organizacji pokazów Air Show 2018. Dokument będzie określał szczegółowo warunki współpracy i wzajemne zobowiązania przy organizowaniu pokazów.

 • Radom uczci wstąpienia Polski do UE

  Rozdawanie biało-czerwonych flag, konkursy i wspólne odśpiewanie „Ody do radości” - tak w Radomiu we wtorek 1 maja zostanie uczczone nie Święto Pracy, a 14 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej