Dzisiaj jest: 29 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

W trosce o najmłodszych. Znów rozdają odblaski

sobota, 16 wrzesień 2017 14:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Po wakacyjnej przerwie znów ruszyła akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Pierwsze odblaski rozdane zostały w szkole w Chynowie, w powiecie grójeckim.

 

Odpowiedź na pytanie, co trzeba zrobić, żeby być bezpiecznym na drodze wydaje się prosta. - Trzeba mieć olej w głowie. Ale trzeba też zadbać o to, żeby być widocznym – mówi nam Daniel, uczeń szkoły w Chynowie.

Właśnie w szkole w Chynowie odbyło się pierwsze spotkanie w nowym roku szkolnym w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. - Akcja jest wspaniała, cieszymy się, że jesteśmy tą pierwszą szkołą, która te dobre praktyki rozpoczyna w powiecie grójeckim – mówi Małgorzata Pawelczyk, dyrektorka Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Chynowie.

Dlaczego powiat Grójecki? Bo do tej pory na tym terenie akcja jeszcze nie była prowadzona. I jest jeszcze jeden argument. - Od maja mamy filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego właśnie w Grójcu. Tutaj prowadzimy egzaminy. Ale nie chciałbym tak, żeby wszyscy myśleli, że WORD tylko i wyłącznie egzaminuje. WORD dba także o najmłodszych, chce ich edukować – mówi Dariusz Piątek, dyrektor radomskiego WORD.

W zespole szkolno-przedszkolnym w Chynowie przygotowane przez WORD zestawy elementów odblaskowych trafiły do 160 dzieci z klas 4 – 7.

Podczas akcji organizowane są jednocześnie panele, podczas których dzieci poznają m.in. zasady pierwszej pomocy. W tym zakresie WORD współpracuje ze Strażą Pożarną. - Głównym naszym aspektem jest nauka dzieci i młodzieży udzielania pierwszej pomocy, właściwego przekazywania informacji jak się zachować w miejscu zdarzenia, jakie informacje przekazać służbom ratowniczym, żeby one dotarły szybko do miejsca zdarzenia i były w stanie w sposób właściwy udzielić pomocy – tłumaczy zakres szkoleń Grzegorz Michalski, dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Chynowie.

Ważnym partnerem akcji jest policja. To właśnie Komenda Powiatowa Policji w Grójcu zabiegała o to, aby pierwsza akcja w tym roku odbyła się na ich terenie. Bo to ważne akcje – uważa rzeczniczka grójeckiej policji. - Dzieci w szkołach mają dużo spotkań, my we własnym zakresie także takie spotkania profilaktyczne, czy to w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego czy innego bezpieczeństwa organizujemy. Natomiast takie spotkania na szerszą skalę, tak jak dzisiaj, w konkretnych panelach, zostają dzieciom w pamięci – mówi komisarz Agnieszka Wójcik, oficer prasowy KPP w Grójcu.

Ale będą też mogły tymi informacjami dzielić się z innymi. - Ten program daje możliwości szczególnie młodym ludziom żeby w sposób merytoryczny zostali przeszkoleni i nauczyli się zasad bezpiecznego ruchu. Potem oni przekażą to następnym, swoim kolegom – mówi Tadeusz Zakrzewski, wójt gminy Chynów.

Ta edycja programu dopiero ruszyła. Szkoły, które są zainteresowane akcją wciąż mogą się zgłaszać. - Chcemy dotrzeć wszędzie, nie tylko do dużych szkół, takich jak w Radomiu czy w dużych miejscowościach, ale również do takich placówek jak tutaj w Chynowie, czy w Chotczy, w której będziemy za dwa tygodnie, czy w każdej innej miejscowości – mówi Dariusz Piątek.

Placówki, które chciałyby, żeby właśnie u nich rozdawane były elementy odblaskowe mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny w Kozienicach

  W Radomiu i na terenie powiatu radomskiego trwa akcja „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. W czwartek w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które organizuje radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach.

 • Odblaski trafiły do uczniów PSP nr 1 w Radomiu

  Autobusu radomskiego PKS-u uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru komory silnika. Do zdarzenia doszło około godziny 15 na ulicy Maratońskiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

 • Jesteś widoczny z WORD

  Ponad stu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu otrzymało odblaski w ramach kampanii „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zaprezentowali uczniom zasady bezpieczeństwa na drodze i zachęcali do noszenia odblasków.

 • Odblaski ratują życie

  Radomski WORD przekonuje, że warto nosić odblaski. Bo odblaski poprawiają bezpieczeństwo. Akcje „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” oraz „Wyprawka dla pierwszaka” to kontynuacje działań, które prowadzone były także w roku ubiegłym.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej