Dzisiaj jest: 29 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Żółty talerz” pełen uśmiechów. Udana akcja

piątek, 08 wrzesień 2017 15:04
Dział: Wiadomości
Autor 

200 dzieci z Radomia i okolic wzięło udział w I edycji akcji „Żółty talerz”. Dzięki tej akcji dzieci mogły najeść się do syta, ale też i nauczyć jak przygotować posiłki.

 

Warsztaty zorganizowane w jednej z radomskich restauracji były jedną z wielu lekcji przygotowywania posiłków, w których wzięły udział dzieci uczęszczające na co dzień do świetlicy Caritas, „Oratorium”, wierzbickiej „Betanii”, także podopieczni centrum Bajka i pedagogów ulicy. Warsztaty zorganizowano w ramach akcji „Żółty talerz”, która w Radomiu prowadzona była przez Caritas Diecezji Radomskiej od 1 września 2016 roku do końca sierpnia tego roku. Głównym celem było dożywianie dzieci. Ale nie tylko. - To nie było na zasadzie, że dzieci dostały gotowce, ale same musiały też uczestniczyć w przygotowaniu posiłków, posprzątać. Opiekunowie zwracali uwagę na to jak dzieci jedzą, zadbano też o estetyczne nakrywanie stołu - opowiada
Anna Lis z Caritas Diecezji Radomskiej.

Kierowniczki świetlic, w których także prowadzono zajęcia i dożywanie z „Żółtego talerza” podkreślają, że posiłki były urozmaicone i wartościowe. A dzieci szczęśliwe. Jak się okazało, najwięcej radości sprawiła praca w kuchni.
- Często jest tak, że dziecka nie ma czym dowartościować, a to jest sposób wychowania. Uczymy dzieci przygotowywać posiłki. One były z tego dumne, zaraz po wyjściu ze świetlicy opowiadały rodzicom, którzy je odbierali co dziś zrobiły - wspomina s. Sylwia Kaźmierczak, dyrektor świetlicy „Oratorium”.

Tym bardziej, że w domu rodzinnym nie zawsze niestety jest taka możliwość. - Prawdą jest, że to są dzieci, które na co dzień nie przygotowują sobie posiłków. Z wielu względów, może nie będziemy się tu zagłębiać w szczegóły – dodaje s. Małgorzata Binkowska, kierownik świetlicy „Caritas”.
W ramach akcji prowadzonej przez Caritas Diecezji Radomskiej wydano w sumie prawie 50 tysięcy posiłków dla 200 dzieci. „Żółty talerz” jest dofinansowany przez Foundation Kulczyk. Tę edycje w Radomiu wsparto kwotą 160 tysięcy złotych. Radomska Caritas informuje, że będzie realizowała kolejną edycję tego programu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Wolontariusze zbierali żywność

  Ponad 2,5 tony żywności udało się zebrać podczas 13 ogólnopolskiej Zbiórki Żywności Caritas. Zbiórka przebiegała pod hasłem „Tak Pomagam”. Została przeprowadzona 9 i 10 marca.

 • Radomianie okazali solidarność z potrzebującymi

  Czapki, kurtki, buty i słodycze trafiły do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet Caritas i dwóch radomskich noclegowni. Dary zostały zebrane w ramach akcji „Coś dobrego dla potrzebującego”. Zorganizowali ją wspólnie radomska Caritas i Straż Miejska. Odzew był bardzo duży.

 • Pomoc za 1 procent

  Caritas Diecezji Radomskiej chce rozszerzyć pomoc dla chorych. Pieniądze na zakup sprzętu medycznego mają pochodzić z rozliczeń PIT, które Caritas wypełnia bezpłatnie w zamian za 1 procent od podatku dochodowego.

 • Coś dobrego dla bezdomnego

  Rozpoczęła się akcja „Coś dobrego dla potrzebującego”. To efekt współpracy radomskiej Caritas Diecezji Radomskiej i Straży Miejskiej. Organizatorzy zbiórki apelują o przekazywanie odzieży i żywności.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej