Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Witaj szkoło! Rozpoczął się nowy rok szkolny

poniedziałek, 04 wrzesień 2017 17:05
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad pięć i pół tysiąca uczniów rozpoczęło dziś w Radomiu nowy rok szkolny. Pierwszy rok w nowym systemie edukacji. Oficjalne, miejskie rozpoczęcie odbyło się w nowej sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 33.

 

Żeby dziś wszystko poszło jak należy, przygotowania trzeba było zacząć dużo wcześniej. - Pracowaliśmy w wakacje, ostatnie tygodnie były bardzo dynamiczne – mówi Andrzej Tomczyk, dyrektor PSP nr 33.

Uczniowie, zwłaszcza pierwszoklasiści, jeszcze nieco przestraszeni, jeszcze trochę zagubieni. Od dziś oficjalnie są uczniami. Takie chwile pamięta się długo. - Nie pamiętam kto ale pamiętam ten ołówek i samą chwilę, kiedy ten ołówek uderzał w jedno i drugie ramię – wspomina Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Teraz to m.in. wiceprezydent pasował pierwszaków na uczniów. Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyły się w PSP nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu przy ulicy Kolberga. - Nowy rok szkolny zaczynamy w miejscu symbolicznym, bo pokazujemy również zmiany, jakie realizujemy w radomskiej oświacie. Bo nie tylko budujemy drogi czy halę widowiskowo-sportową, ale też nie zapominamy o tych zmianach, które wprost wpływają na poprawienie warunków kształcenia młodych radomian – mówi Radosław Witkowski, prezydent miasta.

Szkoła przy Kolberga ma od dziś nową salę gimnastyczną. To w niej odbyły się uroczystości. - Czekaliśmy na ten obiekt 20 lat, pierwsze projekty w tym czasie były tworzone, natomiast dopiero teraz mamy szansę ten obiekt mieć. Ale cieszymy się bo ta inwestycja pcha nas do przodu, wchodzimy w XXI wiek. Trochę późno, ale cieszymy się, że jesteśmy – mówi dyrektor placówki.

Przy okazji powstał także segment, w którym znalazł się blok żywieniowy z kuchnią i stołówką oraz sześć dodatkowych sal lekcyjnych i dwie świetlice. Przy szkole powstało także wielofunkcyjne boisko z syntetyczną nawierzchnią. Koszt całej inwestycji to ok. 6 mln zł. - Ta nowa baza pozwoli nam rozwiązać problemy związane z liczebnością. W tym momencie nie mamy kryzysu dzielimy się również swoimi pracowniami z przedszkolem nr 17 – mówi Andrzej Tomczyk.

Rok szkolny rozpoczęło w Radomiu ponad pięć i pół tysiąca uczniów: prawie 2 tysiące uczniów podstawówkach, 1500 w liceach, 2,2 tys. w szkołach zawodowych. - Do radomskich szkół pójdzie ponad 6 tysięcy uczniów, mówię z przedszkolakami. Udało nam się otworzyć 38 nowych oddziałów przedszkolnych całodziennych i to są te oddziały, w których nowi ludzie mogli znaleźć pracę – mówi Anna Ostrowska, dyr. wydziału edukacji Urzędu Miejskiego.

Bo to szczególny rok. Pierwszy rok w nowym systemie. Reforma edukacji, jak mówią władze miasta, pociągnęła za sobą koszty. Na doposażenie szkół i przedszkoli miasto wydało 1,5 miliona złotych. Pół miliona dało Ministerstwo Edukacji Narodowej na przekształcenie gimnazjów w szkoły podstawowe. Zmiany także w radomskiej kadrze. 55 nauczycieli odeszło na emeryturę, 21 na świadczenia kompensacyjne, 21 przeszło w stan nieczynny, 70 korzysta z urlopu zdrowotnego.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • Można składać wnioski do w ramach RPO WM 2014-2020.

  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów zwiększających dostęp do edukacji przedszkolnej oraz wyrównujących szanse edukacyjne i rozwojowe dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na konkurs przeznaczono prawie 16 mln. złotych

 • LO im. Jana III Sobieskiego zostanie zlikwidowane

  Jak twierdzi wiceprezydent Radomia, przyczyną likwidacji jest mała liczba uczniów. Temat zamykania szkół był jednym z punktów dzisiejszych obrad Rady Miejskiej.

   

   

  Decyzja o likwidacji „Sobieskiego” łatwa nie jest, ale jest konieczna – twierdzi odpowiedzialny za edukację w mieście wiceprezydent Radomia, Karol Semik. - W tym liceum nie ma klasy pierwszej, nie ma klasy drugiej. Są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę. Praktycznie od 28 kwietnia w tym liceum nie będzie żądnego ucznia – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  Decyzja o likwidacji liceum Sobieskiego spotkała się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marek Szary, szef klubu radnych PiS, przypadek liceum z Michałowa, nazywa świadomym niszczeniem szkoły. - Zauważyłem, że kiedy rząd wprowadził reformę oświaty, to u nas w Radomiu jest świadome niszczenie niektórych szkół. Prezydent tłumaczy, że to rodzice wybierają, ale kiedy rodzice chcą gdzieś dzieci posłać, to tam likwiduje się nabór. Jedną z tych szkół jest liceum im. Sobieskiego – dodaje Marek Szary.
  Uchwała przyjęta na poniedziałkowej sesji rady miejskiej jest uchwałą intencyjną. Rzeczywista likwidacja VIII LO rozpocznie się 31 sierpnia przyszłego roku. Zgodnie z zapewnieniem wiceprezydenta Karola Semika, kadra pedagogiczna liceum nie starci pracy. Zostanie zatrudniona w radomskiej oświacie.
  Radni przyjęli też uchwałę o likwidacji liceów profilowanych i techników uzupełniających w jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Intencją tej uchwały jest nie tyle fizyczna likwidacji placówek, co uporządkowanie nazewnictwa, które nie funkcjonuje od momentu wprowadzenia reformy edukacji.

   

 • Pieniądze dla przedszkoli w ramach unijnego programu

  Za prawie 2,5 miliona złotych w ramach projektu „Idzie szkrab w wielki świat” zostaną wyposażone nowe oddziały przedszkole w Radomiu. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Ponad 1300 maluchów będzie mogło skorzystać z zajęć psychoruchowych, a dzieci niepełnosprawne z zajęć terapeutycznych.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej