Dzisiaj jest: 7 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Romuald, Ryszard, Teodor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Pogoda nie odstraszyła. Udane Święto Chleba

poniedziałek, 04 wrzesień 2017 15:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Kamień z serca – mówili piekarze podczas Święta Chleba. Bo pogoda nie za bardzo dopisała, ale mimo tego impreza w skansenie przyciągnęła tłumy. I to nie tylko radomian i gości z Polski. Poznaliśmy Tybetańczyka, który teraz na co dzień mieszka i żyje w Chinach.

 

Chmury na niebie i poranna ulewa nie odstraszyły. Po godz. 15.00 Muzeum Wsi Radomskiej było pełne turystów. Organizatorzy mogli odetchnąć z ulgą.
- Mieliśmy duszę na ramieniu, no dramat, bo padało chyba całą noc, jeszcze ok. godz. 11.00 także. Ja to przeżyłem strasznie, no tak nie wolno robić – opowiada już z uśmiechem Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu, także właściciel piekarni Gajda.

Pytania i niepokoje o pogodę zupełnie zasadne, bo w przypadku organizacji imprezy plenerowej to bardzo ważna sprawa. Jak się okazało, Święto Chleba ma już wyrobioną markę. I nawet jeśli za oknem słońca nie widać, to smakowite pieczywo i ogólna atmosfera przyciągają skutecznie. - Myślę że ludzie już tak są związani emocjonalnie, że pogoda im nie przeszkadza. Zakładają kurtki i przychodzą. Tak się dziś dzieje – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, jednego z organizatorów imprezy.

A 19. Święto Chleba odwiedzili nie tylko turyści z Radomia i innych miast Polski, ale i goście z zagranicy. W tłumie wypatrzyliśmy Hua-Hua, który próbował tradycyjnych potraw. - Racuch, bardzo, bardzo dobry – mówi wgryzając się w chrupiący, złocisty placek obsypany cukrem pudrem.
Hua-Hua pochodzi z gór Tybetu, ale teraz, na co dzień mieszka i pracuje w dużym mieście w Chinach. Przyjechał w odwiedziny do znajomych z Radomia i takiej okazji przegapić nie mogli. W końcu to możliwość poznania innej kultury. - Ta kultura różni się od naszej, w końcu to inny zakątek świata. My nie mamy chleba. Jemy ryż i kukurydzę. Ale jest sporo elementów wspólnych. Zabawa i muzyka - opowiada Hua-Hua.

Muzyki w skansenie nie brakowało i nie brakowało też chętnych do tańca. Dechy uginały się pod naporem przytupujących w rytm wyznaczany przez ludowe kapele. Równie chętnie smakowano pajdy świeżego chleba, obficie posmarowane smalcem. I choć to może nie najzdrowszy wybór, to raz na jakiś czas można sobie pozwolić. Samego chleba, dobrego chleba nie powinniśmy się bać – przekonywali piekarze, dla których święto jest też okazją do promocji i przełamywania stereotypów. - Jest moda na niejedzenie pieczywa, ale od 2, 3 lat zmienia się ona. Odkąd ludzie zaczęli zwracać uwagę na dobre pieczywo – mówi Ewa Brzezińska z piekarni Wacyn.

Bo dobry chleb to samo zdrowie – przekonuje prezes Cechu Piekarzy. Tymczasem jeszcze w 1999 roku jedliśmy ok. 100 kg pieczywa rocznie. Teraz o połowę mniej. Eliminujemy chleb z diety licząc, że uda się nam dzięki temu schudnąć. Piekarze podają statystyki i mówią, że mamy efekt paradoksalny. - Mówimy o paradoksie otyłości. Kiedy jedliśmy 100 kg chleba na osobę, to byliśmy szczuplejsi niż teraz, kiedy jemy go o połowę mniej. Dziś ok. 60 % mężczyzn ma nadwagę, więc coś mi tu nie gra – mówi Jarosław Gajda. - Bo jeśli chleb miały tuczyć, to powinniśmy być dawniej grubsi, a tak nie jest – dodaje.

Piekarze przekonują, że chleb, ale taki prawdziwy, bez dodatków sztucznych to wartościowy produkt. Informują też, że konsumenci są coraz bardziej świadomi. Pytani o rodzaj najczęściej sprzedawanego pieczywa, mówią, że ten tradycyjny, pszenno-żytni nadal króluje, choć coraz więcej osób przekonuje się do pieczywa żytniego. Tym bardziej, że wybór obecnie jest ogromny, o czym można było też przekonać się odwiedzając stoiska radomskich piekarzy podczas 19. Święta Chleba zorganizowanego z Muzeum Wsi Radomskiej.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kto się z kim dogaduje w radzie miejskiej?

  Radomska Platforma twierdzi, że opozycja dogaduje się między sobą w sprawie zmian na czele komisji w Radzie Miejskiej Radomia. Przewodniczący rady uważa, że radomska Platforma kompromituje się.

 • Domowy ogień od gromnicy

  Uroczystości Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej. Organizatorzy przypomnieli dawne obyczaje polskiej wsi.

 • Uchwalą budżet ze swoimi poprawkami

  Grupa 16 radnych, która wcześniej zagłosowała przeciwko budżetowi Radomia na 2018 rok teraz deklaruje, że budżet uchwali, ale ze swoimi poprawkami. Sesja we wtorek.

 • Powstanie nowy klub w Radzie Miejskiej

  Czworo radnych zamierzać utworzyć w Radzie Miejskiej Klub Radnych Niezależnych. Niewykluczone, że nowy klub powiększy się o radnych Wspólnoty Samorządowej. Będzie to trzecia siła w radzie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej