Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim

Przepłynął Wisłę i Wołgę kajakiem. Pod prąd

czwartek, 24 sierpień 2017 15:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Pan Robert z podradomskiego Lesiowa nie boi się iść pod prąd. Właściwie to płynąć. Mężczyzna najpierw przepłynął kajakiem pod prąd Wisłę, a potem Wołgę. Pan Robert ma plany na kolejne rzeki.

 

Przepłynięcie kajakiem pod prąd najdłuższej rzeki w Polsce, bez pomocy osób trzecich, nie licząc oczywiście gościny było pierwszą kajakową wyprawą pana Roberta, mieszkańca podradomskiego Lesiowa. Zainspirował się takim samym wyczynem swojego kolegi, z którym biega maratony. Jak opowiada, niemal z marszu kupił kajak i wypłynął. Przepłynięcie Wisły pod prąd zajęło mu 27 dni. - Rzeka się skończyła, uznałem, że dobrze się czuje, ale wody już nie było – śmieje się Robert Tomalski. - Skoro były siły na zamiary, to pomyślałem, że jeśli zrobiłem najdłuższą rzekę w Polsce, to może teraz zrobię najdłuższą w Europie. Patrze w internecie, no Wołga – opowiada.

Wołga, czyli rzeka w Rosji o długości 3531 kilometrów – jak podaje internetowa encyklopedia. Choć pan Robert mówi, że przy ujściu rzeki jest kamień informujący o 3690 kilometrach. Wyprawa w każdym razie była dużo poważniejsza od tej, polskiej. Pan Robert był też na nią lepiej przygotowany. Jak opowiada, zaopatrzył się w lepszy sprzęt. Musiał też uporać się ze stereotypami. Znajomi przestrzegali przed Rosjanami. - Mówili: „Nie jedź tam”. U nas jest taki klimat, że jak Rosjanin to zły. Ale to okazało się nieprawdą. Życzyłbym sobie takiej gościny, takich ludzi u nas, jak płynąłem po Wiśle. To było niesamowite jak gościnni i pomocni okazali się być Rosjanie – wspomina pan Robert.

Mężczyzna był przygotowany kondycyjnie. Biega maratony, ćwiczy regularnie. Każdego dnia pokonywał od 60 do nawet 130 kilometrów na dobę. Bywały dni, że płynął 20 godzin. Jak opowiada, sił mu nie brakowało. Problemem – i to już podczas polskiej wyprawy – była początkowo psychika. - Na Wiśle pierwsze trzy, cztery dni to było takie zwątpienie i myśli: „Co ja tu robię?”, „Kto mnie wygnał?”. Ale potem robisz swoje i właściwie nie myślisz już o niczym. Działasz jak robot – opowiada Robert Tomalski.

Po przepłynięciu najdłuższej rzeki w Polsce i najdłuższej rzeki w Europie pan Robert ma kolejne plany. I to poważne. Na celowniku są trzy najdłuższe rzeki świata, czyli Amazonka, Nil i Jangcy. - Najprawdopodobniej będzie to Jangcy, ale nie mówię, że nie Amazonka – twierdzi pan Robert. - Bo Nil to krokodyle i raczej nie chcę mieć z nimi nic wspólnego – dodaje.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Policja rozpoczęła akcję „majowy weekend”

  Na ulicach Radomia, drogach powiatu radomskiego i drogach Mazowsza, rozpoczęła się w piątek policyjna akcja „majowy weekend”. W związku ze zwiększona ilością majowych wyjazdów, pojawi się zdecydowanie więcej patroli policyjnej „drogówki”.

 • Mieli szczęście. Pomogli policjanci

  O prawdziwym szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które w minioną sobotę podróżowały peugeotem drogą numer 728. W miejscowości Stara Wieś auto zapaliło się podczas jazdy, ale kierowca i pasażerowie nie dostrzegli ognia. W porę całe zdarzenie zauważyli policjanci wracający z zabezpieczenia wizyty premiera Morawieckiego w Grójcu i Nowym Mieście.

 • W Radomiu pojawiły się nowe znaki...dla pieszych

  Uwaga piesi. W Radomiu pojawiły się nowe znaki „Stop wypadkom-zachowaj ostrożność”. Znaki ustawiono przy przejściach dla pieszych z inicjatywy radomskiej policji. Inicjatywa ważna i potrzebna bo tylko w miniony poniedziałek, piesi w Radomiu popełnili aż 70 wykroczeń.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej