Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Pomnik „Czerwca '76”: od września wytężone prace

środa, 23 sierpień 2017 16:28
Dział: Wiadomości
Autor 

Od września Komitet Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca '76 zamierza przyspieszyć swoje działania. Na razie do komitetu nie dołączył, jako honorowy członek, Andrzej Sobieraj, który założył drugi komitet. Ale sprawa pozostaje otwarta.

 

Komitet Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca '76 powołany został przez Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76 na początku maja. Kilka dni później swój komitet powołał Andrzej Sobieraj, były przewodniczący radomskiej Solidarności. Szansa na porozumienie między dwoma komitetami pojawiła się kilka tygodni temu. Stowarzyszenie radomski Czerwiec zaproponowało Andrzejowi Sobierajowi, honorowe członkostwo w swoim komitecie. - W piątek przez pana radnego Wędzonkę przekazał [A. Sobieraj – przyp. red.] informację, że chciałby być honorowym prezesem komitetu. I jeszcze jedno żądanie praktycznie nie do spełnienia – mówi Stanisław Kowalski, przewodniczący Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76.

Stanisław Kowalski nie wyklucza, że porozumienie jest jeszcze możliwe. Taką szansę wciąż widzi także Wisław Wędzonka, radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, który w tym sporze wystąpił w roli mediatora. - W każdej dyskusji strony w którymś momencie się usztywniają, ale i tak jest postęp, bo jest dyskusja. A jak jest dyskusja niezakończona, to jestem przekonany, że prędzej czy później do takiego porozumienia dojdzie – uważa Wiesław Wędzonka.

Ale w praktyce nadal działają dwa komitety Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca '76. Choć także zdaniem przedstawiciele obecnej Solidarności komitet powinien być jeden, i to ten, który powołany został przez Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76. Pomnik radomskiego Czerwca miałby stanąć tam, gdzie teraz stoi kamień węgielny pod pomnik. Ale to, co jest teraz, też ma zostać zachowane. - Skoro się pojawił pomysł, i ludzie Czerwca 76, stowarzyszenie, uczestnicy tamtych wydarzeń chcą to miejsce bardziej godnie upamiętnić, to my nie mówimy „nie”. Ale jak powiedziałem jest to komitet uprawniony do wszystkich działań w kierunku rozpoczęcia całego przedsięwzięcia. To jest w tej chwili nasze stanowisko – mówi Krzysztof Kośla z NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

Projekt pomnika wybrany zostanie w drodze konkursu. - Od września przystępujemy do wytężonej pracy – zapowiada Stanisław Kowalski.

Pieniądze na budowę pomnika mają pochodzić ze zbiórek społecznych. Sam pomniki ma być gotowy na 45 rocznicę wydarzeń, czyli w roku 2021.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Żołnierze AK będą mieli swój pomnik

  W Radomiu powstanie pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej Okręgu „JODŁA”. We wtorek wbito pierwszą łopatę pod budowę pomnika. Jego odsłonięcie planowane jest 9 września.

 • Radni byli jednogłośni. Są pieniądze na obchody

  Są pieniądze na organizację obchodów 42 rocznicy Czerwca'76 i międzynarodowych pokazów lotniczych na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Radni jednogłośnie zgodzili się na wpisanie do budżetu w sumie ponad jednego milina 230 tysięcy złotych na organizację wspomnianych imprez.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej