Dzisiaj jest: 30 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Po targach papryki. Zbiory dobre, ale cena za niska

poniedziałek, 21 sierpień 2017 15:24
Dział: Wiadomości
Autor 

W strugach deszczu, ale jednak w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa rolnego w Słowikowie odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Mimo wiosennych przymrozków, tegoroczne zbiory są dobre – mówili obecni na targach hodowcy. Problemem jest jednak cena.

 

Już po raz osiemnasty wójt gminy Przytyk zaprosił na Ogólnopolskie Targi Papryki. Tegoroczne zorganizowano w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. Pogoda spłatała organizatorom figla. Przez cały dzień padał deszcz, co jednak nie przeszkodziło w organizacji imprezy. Raz tylko targi papryki nie odbyły się – wspominał wójt gminy Przytyk. - Jedynie w 2011 roku nie odbyły się targi ze względu na huragan. Była żałoba w gminie i musieliśmy zrezygnować z organizacji tego przedsięwzięcia – opowiada
Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk.

Ten sezon jest dla hodowców papryki dość udany, jeśli chodzi o zbiory. Choć początkowo były powody do niepokojów – wspominają. To ze względu na wiosenne przymrozki. Jak się okazuje, nie wpłynęły one znacząco na plony. Papryki nie brakuje. - Wydaje mi się, że jest jak co roku, nie licząc wiosennych przymrozków. Ale jak komuś udało się uratować krzaczki, to teraz są zbiory – mówi Monika Mnich, hodowca papryki.

Obecnie problemem dla hodowców jest cena skupu. Aktualna jest zbyt niska – mówią plantatorzy. - Chwilowo jest załamanie ceny, bo sprzedajmy paprykę za ok. 2 złote. Żeby produkcja się opłaciła powinno być ok. 3 złotych, bo nakłady są duże - mówi Łukasz Mnich, hodowca.
Cena martwi też wójta gminy Przytyk, który informuje przy tej okazji o niezrozumiałym nawet dla hodowców papryki zjawisku. Bo cena skupu nie jest za wysoka, cena sprzedaży w niektórych punktach – nawet bardzo – mówi. - Teraz, z tego co wiem rolnicy sprzedają paprykę po 2 – 2,20 zł za kilogram, a w niektórych punktach, w marketach papryka jest po 7, 8 złotych. Nie wiem dlaczego tak jest. Im więcej papryki, tym cena będzie niższa – dodaje
Dariusz Wołczyński.

Plantatorzy liczą jednak na to, że we wrześniu cena skupu nieco podskoczy. Papryka przytycka od dawna jest marką rozpoznawalną nie tylko w kraju – mówi wójt gminy Przytyk. Hodowcy każdego roku inwestują w produkcję, rozbudowuję tunele, rozwijają technologie. Stąd na rynku coraz więcej odmian papryki. Każdego roku pojawiają się nowości. Dziś mamy do wyboru papryki o różnorodnych kształtach, wielkości no i kolorach. - Wszystkie kolory tęczy. Począwszy od żółtej, zielonej, przez pomarańczową, czerwoną, a nawet fioletową – mówi Maria Głowacka, kierownik powiatowego zespołu doradztwa rolniczego w Radomiu.

Gmina Przytyk i gminy okoliczne od lat stanowią paprykowe zagłębie. Jak informuje wójt, produkuje tu się ok 60 – 80 tysięcy ton papryki.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Chińczycy zainteresowani papryką z Przytyka

  Chińscy przedsiębiorcy zainteresowali się papryką hodowaną w Przytyku koło Radomia. W Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie podpisano list intencyjny dotyczący współpracy gminy Przytyk z chińską spółką Chinpol Trade.

 • Akcja odblaski od WORD w Przytyku

  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego prowadzi akcję dotyczącą bezpieczeństwa poruszania się poza miastem. Kolejne z serii spotkań odbyło się w szkole podstawowej w Przytyku.

 • Nielegalna plantacja zlikwidowana

  Ponad 100 kg suszu marihuany o wartości ok. 7 mln. złotych zabezpieczyli mazowieccy policjanci podczas akcji likwidacji plantacji konopi indyjskich pod Przytykiem. O szczegółach mówi nadkomisarz Alicja Śledziona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

 • Targi papryki w Słowikowie

  Już po raz XVII odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Imprezę zorganizowano na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie koło Przytyka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej