Dzisiaj jest: 5 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Audite”, czyli „Słuchajcie”. Trwa międzynarodowy konkurs

środa, 12 lipiec 2017 16:10 Autor 

Blisko 40 dyrygentów z całego świata przyjechało do Radomia na I Międzynarodowy Konkurs „Audite”. Konkurs ma nietypową formułę, bo uczestnicy są oceniani tylko na podstawie tego, co usłyszą jurorzy.

Scena z muzykami i dyrygentami oddzielona od części widowni czarną kotarą. Za nią oceniający. Nie widzą tego, co na scenie się dzieje. Oceniają na podstawie słuchu. W Radomiu trwa I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów „Audite”. Choć to I edycja, to zainteresowanie było spore i to ze strony dyrygentów z całego świata. W I etapie wzięło udział blisko 40 uczestników, którzy do Radomia przyjechali m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, także państw Europy. Każdy uczestnik – w ramach konkursu – dyryguje Radomską Orkiestrą Kameralną. Ale jurorzy, jak wspomniano, tego nie widzą. - Jest to pomysł znany przy przesłuchaniach na muzyków do orkiestr. Natomiast ja osobiście nie słyszałem, żeby ten zabieg był stosowany przy konkursach. Stąd, myślę że jest to niezwykle ciekawe – mówi Robert Pluta, sekretarz konkursu.
Uczestników ocenia jury: dyrektor orkiestry Maciej Żółtowski, a także Jonathan Brett, Paweł Kotla i Piotr Sułkowski. We wtorek zakończył się pierwszy etap. W kolejnych uczestników będzie za każdym razem mniej. Najlepsi dotrą do finału. Zwycięzcę poznamy podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w sobotę, 15 lipca. - Będzie to wielka gratka dla melomanów. Przewidujemy, że w koncercie wystąpi 6 finalistów. Koncert odbędzie się o godz. 18.00 w sali Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu – informuje Robert Pluta.
Patronem konkursu jest Yuri Simonov. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe medale, a także nagrody pieniężne. W programie sobotniego koncertu znalazły się m.in. utwory Griega, Karłowicza czy Nielsena.
Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności. Odbywają się w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert finałowy odbędzie się już w sali koncertowej w szkole muzycznej przy ul. 25 Czerwca.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej