Dzisiaj jest: 11 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Dyrygenci w Radomiu. Dwa tygodnie muzyki i konkurs jakiego nie było

piątek, 30 czerwiec 2017 16:53 Autor 

Rusza IX Międzynarodowa Akademia Dyrygentów. Tuż po akademii do Radomia przyjedzie grupa 40 dyrygentów z całego świata. Na I Międzynarodowy Konkurs Audite.

Od 2009 roku dyrygenci z całego świata co roku, już w okresie wakacyjnym, przyjeżdżają do Radomia, żeby pod okiem maestro Jonathana Bretta i Macieja Żółtowskiego szlifować swoje umiejętności. Już jutro rozpocznie się kolejna, IX Międzynarodowa Akademia Dyrygentów. - Chcemy rozpowszechniać wiedzę o dyrygowaniu jako poważnej profesji, a nie jak to powszechnie się uważa, o rewii mody. Zawód dyrygenta jest stosunkowo młody, ale ma wielkie osiągnięcia – mówi Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Tu, w Radomiu mają być odkrywane kolejne talenty i to nie tylko za sprawą akademii dyrygentów, która potrwa do 8 lipca i zakończy się koncertem w Zespole Szkół Muzycznych. Orkiestra już zaprasza na ten koncert, ale także na I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów Audite, który rozpocznie się tuż po akademii. - Czegoś takiego jeszcze na świecie nie było – przekonuje
Maciej Żółtowski.

Do I etapu konkursu Audite przyjęto 40 dyrygentów z całego świata. Wszyscy przyjadą do Radomia, żeby walczyć o nagrody. To nie tylko medale, ale też nagrody pieniężne. Na niektórych czekają angaże w polskich filharmoniach. Dla samej orkiestry będzie to bardzo duże wyzwanie. - Będziemy mieli 40 uczestników na początku. Orkiestra musi świetnie reagować na każdego dyrygenta. Musi to być wspaniały zespół. Radomska orkiestra podoła temu zadaniu – przekonuje brytyjski dyrygent Jonathan Brett.

Nowatorskie mają być przesłuchania uczestników. Jury nie będzie ich widziało. W muzyce liczy się przecież to, co słyszymy. - Przez pierwsze trzy etapy jury nie będzie widziało dyrygentów, będziemy oddzieleni specjalnym ekranem i oceniali na podstawie tego, co słyszymy – opowiada Maciej Żółtowski.

Przesłuchania konkursowe podczas Audite będą otwarte dla publiczności. Koncert finałowy konkursu odbędzie się 15 lipca w Zespole Szkół Muzycznych. Pula nagród dla uczestników tego konkursu to 10 tysięcy funtów. Patronem Audite został maestro Yuri Simonov, który weźmie udział w przesłuchaniach uczestników.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej