Dzisiaj jest: 3 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Radom upamiętni 41 rocznicę Czerwca'76

sobota, 10 czerwiec 2017 14:11 Autor 

Znany jest już szczegółowy program obchodów 41 rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76. Obchody rozpoczną się 19 czerwca. W programie m.in. pokazy filmowe, imprezy sportowe i koncerty.

 

Ubiegłoroczne obchody 40 rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego, odbiły się szerokim echem w całej Polsce. - W zeszłym roku często mówiliśmy, że gdyby nie radomski Czerwiec'76, to nie byłoby Solidarności'80 i nie byłoby zrywu niepodległościowego. Dziś jesteśmy winni utrwalanie pamięci o tych wydarzeniach, bo są przede wszystkim powodem do dumy dla radomian – mówi Radosław Witkowski, prezydent miasta. Tegoroczne obchody rozpoczną się 19 czerwca. Tego dnia Centrum Onkologii przy ulicy Uniwersyteckiej otrzyma imię Bohaterów Radomskiego Czerwca'76. - Pierwszy obiekt w Radomiu otrzyma imię Bohaterów Czerwca'76. Ja osobiście za bohatera się nie uważam. Ale skoro inni tak uważają, to niech tak zostanie. Wreszcie będziemy mieli taki żywy pomnik. Szpital, który ratuje życie – mówi Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec'76. Nowością obchodów będzie organizacja w dniu 23 czerwca w hali MOSiR międzynarodowego turnieju bokserskiego z udziałem pięściarzy z Irlandii. - Myślę, że taki turniej na stałe wpisze się w kalendarz obchodów Czerwca'76. Będzie organizowany jak półmaraton i wyścig kolarski co roku – dodaje Stanisław Kowalski. Dzień wcześniej rozpocznie się w Resursie Obywatelskiej Festiwal Filmowy „Czerwiec'76”. - Festiwal, który wpisał się już w kalendarz związany z obchodami Czerwca'76. Mam nadzieję, że w tym roku pojawią się ciekawe produkcje – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia. 23 czerwca na placu przez Urzędem Miejskim od strony ulicy Żeromskiego odbędzie widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”. - Zacznie zespół Sztywny Pal Azji. W przerwie pomiędzy jego występem a kolejnym koncertem, odbędą się pierwsze pokazy multimedialne. Gwiazdą wieczoru będzie zespół T.Love, który zgodził się w Radomiu zagrać mimo że stroni od uroczystości rocznicowych i obciążonych jakimkolwiek ciężarem politycznym – dodaje Mateusz Tyczyński. Tradycyjnie 25 czerwca obok kamienia-pomnika Radomskiego Protestu Robotniczego, o godzinie 18 zostanie odprawiona msza święta w intencji Bohaterów Czerwca'76 i księdza Romana Kotlarza. Tego samego dnia do południa odbędzie się Półmaraton Czerwca'76. - My jako „Solidarność” nie kończymy tych obchodów w dniu 29 czerwca. Kończymy go dopiero w okolicach 18 sierpnia. Będziemy obchodzić 41 rocznicę śmierci księdza Romana Kotlarza – mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska. Miejskie obchody 41 rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego zakończy 29 czerwca Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Szczegółowy program obchodów jest dostępny na stronie internetowej miasta www.radom.pl w zakładce „Zaczęło się w Radomiu”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • W niedzielę zagrzmią radomskie armaty

  W niedzielę 27 maja z okazji 513 rocznicy uchwalenia w Radomiu Konstytucji Nihil Novi, ponownie zagrzmią radomskie armaty, stojące przy ulicy Wałowej. Strzały z armat będą częścią pikniku historycznego, który odbędzie na skwerze Unii Polsko-Wileńskiej.

 • 73 lata teamu zakończyła II wojna światowa

  Dziś przypada 73 rocznica zakończenia II wojny światowej. W Radomiu miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie, odbyły się tradycyjnie w Kościele Garnizonowym i na placu przed świątynia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej